Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Nyári lábápolás

Nyáron végre ledobhatjuk bakancsunkat, és  felhúzhatjuk szandálunkat. Ám még mielőtt belebújnánk, nem árt felfrissíteni lábunkat. Nem kell pedikűröshöz menned, otthon is csinosíthatod lábadat.

Áztatás nélkül soha!

Nagyon fontos, hogy még mielőtt a pedikűrhöz hozzákezdesz legalább 10-15 percig áztasd be a lábad vagy használj bőrpuhító krémet! A lábfürdő és a krém felpuhítja a talpadat és a körmeidet, ezért ilyenkor a legalkalmasabb pedikűrözni. Ugyanakkor egy kiváló gyógyfüves frissítő lábfürdő, ami nemcsak tisztán tartja a lábat, de a vérkeringését is javítja.

Gyógyfüves lábfürdő

Egy lavórba öntsünk meleg vizet, majd csepegtessünk bele 10-15 csepp rozmaring-illóolajat. Az illóolajat mindig oldjuk föl, ne rakjuk közvetlenül a vízbe, mert csak a víz felszínén fog úszni. A legjobb oldóanyag a tej. Az illóolajok nem jó, ha magukban érintkeznek a bőrrel, ugyanis csípő érzést, bőrpirosságot okozhatnak. Egy másik edénybe öntsünk hideg vizet! Először tegyük a lábunkat a meleg, illóolajos vízbe egy percre, majd a hidegbe mintegy húsz másodpercre! Ezt ismételjük meg többször, végül rövid időre merítsük lábunkat a hideg vízbe, majd töröljük szárazra!

Le a bőrrel!

Vannak, akik fokozottan hajlamosak a bőrkeményedésre. Áztatás után távolítsuk el ezeket különféle eszközökkel, különben a bőr fájdalmasan berepedezik, mely akár nyílt sebbé is válhat, így a fertőzések nyitott kapuja lesz. Sarkunkat sarokreszelővel vagy habkővel reszeljük meg, míg talpunkhoz már komolyabb segítségre van szükség. A talp kérges részén a ráspolyt vagy a pengét alkalmazzunk. Ha befejeztük a bőr és egyéb kellemetlenség eltávolítását, akkor jöhet a körömápolás.

Körömápolás

Még egyesek a natúr lakkmenetes körmökre esküsznek, addig a férfiak nagy százaléka megvadul az igényes lakozott körmökért. Ám mielőtt bárminemű színt felvinnék körmünkre, azelőtt ne felejtsük el megfelelő formára és fazonra levágni vagyis jobban mondva lereszelni körmünket. Lehetőleg egyenes formája legyen a körömnek, mert így könnyebben elkerülhető a köröm szélén kialakuló benövések. A körömágyra ránőtt bőrt ne távolítsuk el, hanem csak toljuk vissza.

Ügyeljünk arra, hogy a lábunkon és a kezünkön használt körömlakk színe ne üssön el egymástól. Ne lakkozzuk folyamatosan körmeinket, hiszen ha nem szellőznek könnyen besárgulhatnak! Ha a lakkot lemostuk, aznap éjszakára ne tegyünk fel újabb réteget, hagyjuk egy kicsit "pihenni" a körmöt.

A lábápolást mindig krémezéssel fejezzük be.  A legjobb a mentolt is tartalmazó hidratáló krém, mert ez serkenti a vérkeringésedet, és felfrissíti a lábakat. Valamiféle hidratáló krémet azonban minden fürdés után ajánlatos használni.

 
Láb betegségei
Tyúkszem: Fájdalmas körülírt (néhány mm) szarumassza, közepén áttetsző „szemmel”. Típusosan a kislábujjon, a negyedik-ötödik lábujj összefekvő felületén, vagy a talpi felszínen, a lábcsontok fejecseinél alakul ki, de egy rossz cipő bárhol okozhatja.
Kalapácsujj: Az az állapot, mikor a lábujj második ízületében görbület alakul ki, és ebben a karomszerű tartásban rögzül az ujj. Bármelyik lábujjon előfordulhat, ám a leggyakrabban a második ujjat érinti.
Bütyök: A nagylábujj alapizülete felett kialakult csontos domborulat. Az öregujj a láb külső éle felé fordulva, a többi ujjhoz nyomódik, gyakran fájdalmat okozva.   

Koczka Kinga