Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Étvágygerjesztő előételek

Hazánkban leginkább az ünnepi asztalon, vagy az éttermek kínálatában szerepelnek ezek a fogások, pedig egy-egy étkezés sokkal színesebbé, változatosabbá tehető néhány falatnyi különleges „bevezetővel”.

Mikor milyet?

Az előételeket hagyományosan a leves után fogyasztjuk, ám előtte, vagy helyette szintén bekerülhetnek a menübe. Legtöbbjük főfogásként is megállja a helyét, de reggeli gyanánt, vagy ünnepi hidegtálak komponenseként is gyakoriak.  

Funkciójuk elsősorban az étvágy felkeltése, ezért érdemes őket csak kisebb adagokban tálalni. Emellett figyelnünk kell a fűszerezésre, hiszen egy túlságosan erőteljes ízű fogás ingerelheti a nyálkahártyát, ráadásul hamar teltségérzetet kelt, így ellenkező – étvágycsökkentő – hatást érhetünk el vele. Azt is szem előtt kell tartanunk, hogy a felszolgált előétel ne legyen a főételhez hasonló jellegű: például ha gombapaprikás, vagy bakonyi sertésszelet szerepel a menüben, ne kínáljunk előtte rántott gombafejeket.

Amennyiben nehezebb, húsos főfogást tálalunk, célszerű könnyebb, zöldséges falatokat, vagy salátát felszolgálni bevezetőként. Az előételek arra is alkalmat adhatnak, hogy egy-egy drágább, különlegesebb finomságot csempésszünk a menübe. Alapanyagként használhatunk például lazacot, vagy rákot. Ezek igen költséges hozzávalók, ám ha kisebb mennyiséget vásárolunk, viszonylag „olcsón” megúszhatjuk. Akkor is célszerű előételként tálalni egy fogást, ha más népek ízvilágával szeretnénk feldobni az ételsort. Kipróbálhatjuk a francia vagy akár az ázsiai konyha remekeit, mindig ügyeljünk azonban arra, hogy kevésbé telítő, enyhébb fűszerezést igénylő finomságokat válasszunk. Kiváló ünnepi előétel lehet például a francia fondue („fondü”). Ez egyrészt nagyon finom, másrészt pedig a közöst tálból való mártogatás feldobja a baráti összejövetelek hangulatát.

Változatos ízvilág

Hagyományosan a tálalás hőmérséklete alapján szoktuk csoportosítani őket, beszélhetünk tehát hideg és meleg előételekről. Különlegességük egyfelől az, hogy igen sokféle hozzávalót felhasználhatunk elkészítésükhöz: többek között tészták, húsok, sajtok, tojás valamint zöldségek és gyümölcsök szolgálhatnak alapanyagul. Az előételek között számon tartott fogások így több más ételcsoportban (pl. sós pudingok, csőben sültek, tészták) is szerepelhetnek. A különféle töltött zöldségek, felfújtak, kocsonyák, pástétomok, húsos és zöldséges fánkok, palacsinták vagy rétesek szintúgy közéjük tartoznak, mint a töltött gyümölcsök és zöldségek, a saláták, valamint a szendvicsek.

A tálalás is különlegessé teszi ezeket a finomságokat, hiszen az illatok, a formák, és a színek megannyi variációja igen étvágygerjesztő hatással bír. Dekorációként használhatunk friss fűszernövényeket, gyümölcsszeleteket, olívabogyót, de az is jó megoldás, ha magát az ételt formázzuk különleges alakúra. Ehhez érdemes beszerezni különféle sütő- és desszertformákat.

Receptek ínyenceknek

Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány előételt, melyekkel a szokványos menübe egzotikus ízeket csempészhetünk.

Avokádós rákkoktél

Hozzávalók 2 személyre: 15 dkg garnélarák (konzerv), 1 avokádó, egy csokor petrezselyem, fél citrom leve, 4 ek. olívaolaj, 1 tojássárgája, 1 ek. brandy, fél ek. borecet, fél ek. mustár.

Elkészítés: Az avokádót megmossuk, félbe vágjuk, a magját kiszedjük, majd kikaparjuk a belsejét (nagyjából 1 cm vastag maradjon a fala), és meglocsoljuk frissen facsart citromlével. Az aljából levágunk egy darabkát, hogy stabilabban álljon. A rákkonzervet átszűrjük, majd a kikapart avokádóhúshoz adjuk. Az olívaolajból, a tojássárgából, a brandyből, a mustárból és a borecetből krémet keverünk, enyhén sózzuk, fehérborssal meghintjük, majd hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet. A masszát ráöntjük az avokádós rákokra, végül a keveréket a kivájt avokádókba töltjük. A tányért díszíthetjük egy-két petrezselyemlevéllel, citromkarikával, és néhány garnélarákkal. (Forrás: Mindmegette.hu)

Tudta?
 
Az avokádó kiváló A- és B-vitamin forrás, valamint tartalmaz még kisebb mennyiségben C-, D- és E-vitamint. Emellett kalciumban, foszforban, vasban, káliumban és karotinban is bővelkedik. Többszörösen telítetlen zsírsavai segítik a szív- és érrendszeri megbetegedések elkerülését. Magas olajtartalmának köszönhetően pedig alkalmas a kiszáradt bőr ápolására, sőt, különféle bőrgyulladások esetén szintén hatékony lehet. Csekély cukortartalma miatt cukorbajjal küzdők is bátran fogyaszthatják!

Hortobágyi palacsinta

Hozzávalók 6 darabhoz: 15 dkg sertéshúsból készült pörkölt (vagy esetleg paprikás csirke), 2 dl tejföl, 6 db sós palacsinta.

Elkészítés: Ez az étel akkor igazán praktikus, ha az előző esti vacsora maradékát szeretnénk feldobni. Készíthetjük sertés- vagy csirkepörkölt felhasználásával. Csupán annyi a dolgunk, hogy a húst nagyon apró darabkákra vágjuk, ízlés szerint kikeverjük fél-egy deci tejföllel és egy kevés pörköltszafttal, majd a masszát az előre kisütött sós palacsintákba kanalazzuk, és a tésztát feltekerjük. A maradék pörköltlevet összekeverjük 1 dl tejföllel, majd megöntözzük vele a tűzálló tálra sorjázott palacsintákat. Rövid időre forró sütőbe tesszük, de épp csak addig, hogy az egész átmelegedjen (ne engedjük a mártást megpirulni).

Amennyiben a pörköltöt kifejezetten hortobágyi palacsintához készítjük, használjunk darált húst, hiszen így egyszerűben összeállítható és jobb állagú lesz az étel.

Tojásos füstölt lazac

Hozzávalók 4 személyre: 12 dkg füstölt lazac, 4 tojás, 2 dkg vaj, 2 ek. tejföl, fehérbors.

Elkészítés: A lazacot apró kockákra vágjuk, és szétoszlatjuk 4 kivajazott sütőformában. Mindegyik adagra ráütünk egy egész tojást, majd párolóedényben 6 percig főzzük. A tejfölt összemelegítjük kevéske fehérborssal, és tálalás előtt egy-egy teáskanálnyit teszünk mindegyik tojás tetejére. Kínáljunk hozzá egy szelet pirítóst is. (Forrás: Horváth Ildikó, Szabó Sándorné: Tojásos ételek, Aquila Kiadó, 2006)

Őri Katalin