Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Mit kértek uzsonnára?

A gyermekek helyes táplálkozásának kialakítása a szülők feladata. A dolog persze nem könnyű, hiszen amellett, hogy meg kell találniuk az ízlésüknek megfelelő falatokat, a fogások tápanyagtartalmára, és az étkezések rendszerességére is ügyelniük kell. Ez még hétvégén és nyaranta csak-csak kivitelezhető, ám az „iskolaszezonnal” együtt gyakran beköszönt a szalámis zsemle korszaka.

Köztudott, hogy csemetéink számára a napi ötszöri étkezés (reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora) az ideális. A reggeli és a vacsora általában otthon zajlik, az ebédet pedig az esetek többségében a menza biztosítja. Az uzsonna és a tízórai összeállítása és elcsomagolása így a szülőkre hárul. Az élelem kiválasztásánál több szempontot figyelembe kell vennünk. Ügyelnünk kell mennyiségére, minőségére, tápanyagtartalmára, változatosságára, és arra, hogy összhangban legyen a gyerekek ízlésével.

A változatosság elve

Mindenképpen tartózkodnunk kell az ételek egysíkú elosztásától. Egyfelől azért, mert a harmadik napon már minden bizonnyal érintetlenül térne haza a megunt szendvics, másrészt így fontos tápanyagoktól fosztanánk meg gyermekeink szervezetét.

Miből válogassunk?

A gabona- és tejtermékek, valamint a nyers zöldségek, és gyümölcsök az uzsonnás doboz elmaradhatatlan szereplői kell, hogy legyenek.  

A főétkezések során fogyasztott főtt fogások vitamintartalma jóval alacsonyabb, mint a feldolgozatlan növényeké, ezért nyers zöldségeket – szendvicsbe szeletelve, vagy salátának összevágva – mindenképpen csomagoljunk. Mivel a téli hónapokban többféle kiváló zöldség (pl. káposzta, feketeretek, bab, kel, répa) elérhető, nem érdemes a sok vegyszert tartalmazó, ráadásul íztelen, primőr növényeket választanunk.

A friss idénygyümölcsökről se feledkezzünk meg! Eltehetjük őket nyersen (alaposan megmosva!), vagy készíthetünk belőlük salátát. Ha nem bio termékeket vásárolunk, az utóbbi megoldás ideálisabb, ugyanis a hámozással eltávolítjuk a héjban található vegyszermaradványokat, kicsit csökkentve így a szervezetbe jutó méreganyagok mennyiségét.

 

Frissítő koktél

Hozzávalók: Egy fürt szőlő, fél magozott alma, negyed citrom

Elkészítés: Nyomjuk át a szőlőt, majd az almát és a citromot gyümölcsprésünkön.

Ha a lurkók csak fintorognak a nyers növények láttán, és a pikáns öntetek sem bizonyulnak jó megoldásnak, vegyük elő lékészítő gépünket, és préseljünk számukra ízletes zöldség- és gyümölcskoktélokat.

A gabonatermékek közül lehetőleg teljes kiőrlésűeket válasszunk, biztosítva így az elegendő élelmi rost bevitelét. A pékárukon kívül ideálisak lehetnek a különféle kekszek, müzliszeletek és puffasztott finomságok. Esetükben fokozottabban ügyeljünk az összetételre és kerüljük a tartósított, színezett, adalékokkal feljavított árucikkeket.

A tejtermékek közül minden nap kerüljön a csomagba joghurt vagy kefir, valamint a túró- és sajtkészítmények (pl. körözött, szendvicskrémek) is legyenek rendszeres alkotóelemei az uzsonnának. Ne feledjük, hogy ezek romlandóak, ezért inkább tízóraira készítsük!

Igazodjunk ízlésükhöz!

A gyermekek igényei sokszor igen nehezen hangolhatók össze szervezetük tápanyagszükségletével. Bizonyos ételek erőltetése nem sok eredményt hoz, így legfeljebb magát az evést gyűlöltethetjük meg velük. Próbáljuk inkább a nyersanyagokat minél változatosabb formában elkészíteni, kombinálni, hátha olyanra bukkanunk, amelyet szívesebben elfogyasztanak. Egy-egy utált élelmiszert könnyen ki is válthatunk más, hasonló tápanyagokban gazdag fajtákkal.

Eredményes lehet még a színes, érdekes formájú elemózsia (pl. házi sütemények), hiszen a tapasztalat azt mutatja, hogy így a legunalmasabb falat is vonzóvá, különlegessé – tulajdonképpen játékká – válik. Gondoljuk például arra, hogy a színezett, formázott gumicukrok köztudottan egészségromboló mivoltuk ellenére micsoda népszerűségre tettek szert!

Mi kerüljön a kulacsba?

A változatosság elve az italok esetében is irányadó kell, hogy legyen. Jó megoldás, ha mindig más jellegű – koffeint nem tartalmazó – teát készítünk, és olykor néhány szem szegfűszeget vagy fahéjat is leforrázunk a filterrel együtt. Csomagolhatunk ezen felül friss gyümölcs- és zöldségleveket, de néha egy kis házi szörppel is kedveskedhetünk csemetéinknek.

A Táplálkozás és tudomány ajánlása alapján az alábbi ételek tízóraira vagy uzsonnára ideálisak lehetnek. Álljanak itt ezek ötletadó, iránymutató jelleggel, minél több szülőt buzdítva gyermekeink egészségének megóvására!

Elkészítést nem igénylő ételek

Kevés elkészítési időt igénylő ételek

Őri Katalin