Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Finomságok maradékokból

A karácsonyi készülődés hevében sokan elkövetjük azt a hibát, hogy túlvásároljuk magunkat, így az ünnepek után a nyakunkon maradt alapanyagoktól roskadozhat a hűtőszekrény. Szinte biztos, hogy a többfogásos családi ebédek és vacsorák menüjét sem tudjuk az utolsó morzsáig belakmározni, napokig pedig unalmas lenne ugyanolyan fogásokat enni.

„Ételt nem dobunk ki!” – hallhattuk gyakran szüleinktől, nagyszüleinktől. Érdemes megfogadni a jó tanácsot, hiszen a felesleges pazarlás sem pénztárcánkat, sem környezetünket nem kíméli. Ha elszámoltuk magunkat és mégis nyakunkon maradt némi étel az ünnep után, próbáljunk valamit kezdeni a maradékokkal. De mit? Lássunk néhány ötletes és könnyen elkészíthető receptet!

Ha maradt az ünnepi sült húsból

A legtöbb tradicionális karácsonyi menüben helyet kapnak a különböző sült húsok: pulyka, marha vagy sertés. Ha nem fogy el az ünnepi vacsorán, másnap még megesszük, de harmadik nap ugyanazt tálalni már igencsak egyhangú lenne.

A sütött húst bátran felhasználhatjuk karácsony után is, hiszen ha nincs benne olyan „érzékeny” alapanyag, mint pl. gomba, tojás, máj vagy tejtermék, akár 4-5 napig is eláll megfelelő tárolás mellett. Íme néhány ötlet:

Ha túl sok lett a mézeskalács

Bár a mézeskalács sokáig eláll, pár nap után unalmassá válhat. Ha túl sokat sütöttünk és már ráuntunk, készítsünk belőle különleges mézes kókuszgolyót!

A mézeskalácsot törjük darabokra és daráljuk le, vagy mozsárban törjük morzsás állagúra. A darálékhoz adjunk szobahőmérsékletű vajat (25 dkg kalácsmorzsához kb. 5 dkg-ot), pár evőkanál porrá őrölt nádcukrot, jó minőségű kakaóport (25 dkg darálékhoz kb. 4-5 púpozott evőkanállal), pár csepp rumot és annyi tejet, hogy jól gyúrható masszát kapjunk. Vizes kézzel formáljunk golyókat, majd hempergessük meg kókuszreszelékben. Tálalás előtt pihentessük hűtőszekrényben néhány órán át, hogy összeérjen és kissé megkeményedjen.

Maradék kenyérből

Ha túl sok kenyeret vettünk a háromnapos ünnepre és nem fogyott el, ne keseredjünk el, nem kell azonnal kidobni. Szeleteljük fel, szárítsuk ki teljesen – ha szalvétán a radiátorra tesszük, felgyorsíthatjuk a folyamatot –, majd daráljuk vagy (ha féltjük a daráló élét) reszeljük le. Vászonzsákban, száraz, jól szellőző helyen tárolva két-három hónapig is eláll.

Mi legyen a felesleges csokival és süteményekkel?

Ha felhalmozódtak az ajándékba kapott mikuláscsokik, bonbonok, táblás csokik és egyéb csokoládés édességek, készíthetünk belőlük ízletes pudingot.

2 púpozott evőkanálnyi kukoricakeményítőhöz adjunk 3 evőkanál jó minőségű, cukrozatlan kakaóport, 1-2 evőkanálnyi nádcukrot, majd kevés tejjel keverjük csomómentesre. Kb. 4,5 – 5 dl tejet kezdjünk hevíteni, majd amikor felforrósodott, öntsük hozzá a keményítős- kakaós masszát és rövid ideig főzzük, míg besűrűsödik. Szórjuk a pudingba a darabokra tördelt csokoládét (csak a jó minőségű, magas kakaótartalmú, természetes összetevőjű csokikat használjuk fel), és kavargassuk, míg teljesen elolvad. Ha maradt a karácsonyi desszertekből valamilyen szárazabb sütemény (pl. piskótatekercs, gyümölcskenyér, bejgli, linzer stb.), tördeljük tálkákba, meglocsolhatjuk kevés rummal, majd öntsük rájuk a pudingot, és hűtsük le. Néhány órás érlelés után tálaljuk.

Tippek a szilveszteri lakoma előtt

Hogy ne kelljen ételt kidobni vagy a maradékok felhasználásával foglalkozni, íme néhány tipp a pazarlás elkerüléséhez:

V. Magdi