Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Ebéd a dobozból

Enni a munkahelyen is kell – de nem mindegy, hogy mit. A különféle ételszállítók, menzák, gyorsétkezdék kínálata helyett jobban járunk egy házilag készített, egészséges étellel. Válasszunk egyszerű, gyorsan elkészíthető receptet, így este kis fáradsággal percek alatt összeállíthatjuk másnapi munkahelyi menünket.

 

 

 

Mire figyeljünk?

 

Sokan követik el azt a hibát, hogy csak a nap közepén esznek először, kapkodva elfogyasztott munkahelyi ebéddel kezdve a napi étkezést. Napközben rendszertelenül bedobott egy-két falat, majd este otthon a hűtőszekrény kifosztása után teli gyomorral lefekvés – ugye ez is sokunknak ismerős? Az éhezés, vagy éppen a rossz emésztés, puffadás elkerülése végett együnk inkább keveset, de többször, szakítsunk időt legalább a napi háromszori főétkezésre.

 

Ügyeljünk arra is, hogy munkahelyi ebédünk ne legyen túlságosan megterhelő, túl sok gyomrunk számára. Egy kiadós, laktató ebéd visszaveti munkatempónkat, figyelmetlenné válhatunk: eluralkodik rajtunk a fáradtság. Célszerű ezért olyan ételt választani, ami nem nehezít el, mégis hozzájuttat a megfelelő mennyiségű energiához. Csomagolhatunk könnyű levest vagy salátát, sovány húsból készített ételt zöldségkörettel, tésztafélét, de egy jó főzelék vagy éppen idénygyümölcsökkel turbózott tejberizs is jó választás lehet. Ha unjuk a főtt ételt, megfelelő alapanyagokból egészséges szendvicset is készíthetünk ebédre.

 

 

 

Almakrémleves

 

Mi sem egyszerűbb, mint néhány darab friss almából és egy doboz joghurtból (vagy ízlés szerint tejszínből) levest készíteni. Az almákat meghámozzuk, kimagozzuk, felkockázzuk, majd kevés nádcukorral és fahéjjal ízesített vízben pár percig forraljuk. A tűzről levéve egy doboz joghurttal vagy tejszínnel összeturmixoljuk. Ha joghurttal készítjük, a savanykás íz miatt érdemes édes almát választanunk. Hidegen és melegen egyaránt finom.

 

 

 

Hamis Bolognai

 

Hozzávalók: 1 csomag durumtészta, 1 doboz paradicsomkonzerv (nyáron néhány szem friss paradicsom), 1/2 - 1 dl 100 %-os paradicsomlé, egy fej vöröshagyma, két gerezd fokhagyma, kevés olaj, oregánó, bazsalikom (ha tehetjük, használjunk friss fűszernövényeket), só, nádcukor, őrölt fehérbors

 
 

Elkészítés: A tésztát megfőzzük. Míg fő, felkockázzuk a vöröshagymát és kevés olajon megfonnyasztjuk. Hozzáadjuk a paradicsomot, a zúzott fokhagymát, valamint a fűszereket ízlés szerinti mennyiségben és arányban. A szószt összekavarjuk, hozzáöntjük a paradicsomlevet, és néhány percig főzzük. Ha kész, a kifőtt tésztára öntjük és összekavarjuk. Reszelt parmezánnal megszórhatjuk a tetejét.

 

 

 

Rántotta tökkel

 

Hozzávalók: egy kisebb méretű főzőtök, 8 db tojás, kevés olaj, só, őrölt bors

 
 

Elkészítés: A tököt megtisztítjuk, belét kiszedjük, majd legyaluljuk, vagy kockákra vágjuk. Kevés hevített olajon a tököt megpároljuk, hozzáöntjük a felvert tojásokat, sózzuk, borsozzuk, és készre sütjük. Ízlés szerint kaporral is ízesíthetjük.

 

 

 

Őszi-téli saláták

 

A nyáron megszokott frissítő salátákról a hűvösebb évszak beköszöntével sem kell lemondanunk, csak válasszunk másféle alapanyagokat. Ilyenkor is hívogató ugyan a boltok polcain a paradicsom, uborka és a saláta, de szezon után már nem érdemes megvenni és megenni a jó eséllyel vegyszermaradványokat is tartalmazó, sokszor íztelen üvegházi zöldségeket. Salátánkhoz válasszunk inkább késő őszi szedésű, áttelelő vagy télálló (jól tárolható) zöldségeket, például káposztaféléket, répát, zellert, céklát, karalábét. Meghámozva és reszelve, ízlés szerinti összeállításban, egy jól megválasztott dresszinggel nyakonöntve remek salátát készíthetünk belőlük. Az így elkészült kreációnkat fogyaszthatjuk akár magában vagy sajttal megbolondítva, de húsból készült étel mellé kiváló köret is lehet.

 

 

 

Ropogós saláta

 

Hozzávalók: 1 cékla, 1 zellergumó, 2 szál közepes méretű répa, kb. negyed fej káposzta. Az öntethez: 1 doboz joghurt vagy kefir, kevés mustár, egy evőkanál olívaolaj, kevés só és őrölt fehérbors.

 
 

Elkészítés: A zöldségeket meghámozzuk, lereszeljük és egy nagyobb tálba összekeverjük. A hozzávalókból elkészítjük az öntetet, és ráöntjük a zöldségekre.

 

 

 

A hogyan sem mindegy

 

A különféle emésztési zavarok elkerülése érdekében, érdemes megfogadnunk néhány táplálkozási tanácsot; nem mindegy ugyanis, hogyan fogyasztjuk el ebédünket. Próbáljuk a falatokat lassan, gondosan megrágva lenyelni, tehermentesítve gyomrunkat, hiszen így kevesebb levegőt nyelünk, és az étel elkeveredik a lúgos kémhatású nyállal. A hétköznapi rohanás közben se feledkezzünk meg a rendszeres, változatos táplálkozásról, az ebéd fontosságáról! Ne kapkodjunk, szánjunk legalább 20-25 percet ebédünk elfogyasztására.

V. Magdi