Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Köretek, kicsit másképpen (3. rész)

Nem célszerű mindig "klasszikus" köreteket (krumplit, rizst, tésztát) tálalni. Olykor egy-egy saláta, vagy párolt zöldség sokkal gyorsabban elkészíthető, sőt, gyakran jobban is passzol a feltét (hús illetve húspótló) ízéhez, jellegéhez. Nem beszélve arról, hogy a hagyományos köretek magas szénhidráttartalma és glikémiás indexe is számos probléma forrása lehet, míg a párolt főzeléknövények esetén ezekkel ritkábban kell számolnunk.

Hús és párolt zöldség: a nyerő páros

A menü összeállítása során szem előtt kell tartanunk, hogy a húsok megemésztéséhez savas, a szénhidrát emésztéséhez viszont lúgos közeg szükséges, ezért együtt fogyasztva egymás emésztését rontják. Célszerű tehát a húsok mellé szénhidrátban szegény köretet (pl. párolt főzeléknövényeket) kínálni. Az is jó megoldás lehet, ha a hagyományos alapanyagokat (rizs, tészta, krumpli) párolt zöldségekkel dúsítjuk, hiszen a növényi rostok lassítják a felszívódást.

Még egy probléma felmerülhet ezekkel az ételekkel kapcsolatban: magas glikémiás indexűek, tehát gyorsan szívódik fel belőlük a cukor. Elkerülhetjük azonban a vércukorszint hirtelen megugrását, ha vajjal vagy olajjal keverjük őket. Mivel ezek lassítják a táplálék emésztését, így a cukor felszívódása is lassabb lesz.

Ezerarcú zöldségek

Kiváló ételkísérők lehetnek a különféle saláták, párolt zöldségek és csőben sült főzelékek. Ezek megfelelő elkészítés mellett beépíthetőek a diétás étrendbe, ráadásul változatos ízeket valamint élelmi rostokat és vitaminokat csempésznek az egyhangú menübe. Sültekhez kínálhatunk párolt vöröskáposztát, ecetes-olajos öntettel meglocsolt káposztasalátát, vagy bab-, karfiol-, gomba- illetve töksalátát. Könnyen készíthetünk sült zöldséget is. A módszer a sült rizs esetén alkalmazott eljárással azonos. Érdemes a sütés végén némi zúzott fokhagymát, valamint frissen őrölt borsot a zöldségekhez adni, ugyanis így intenzívebb lesz az étel íze. Ügyeljünk viszont arra, hogy ne fűszerezzük túl, hiszen így a köret íze eluralkodhat az ételen, és elnyomhatja a hús, illetve a húspótló zamatát.

Kiváló ételkísérők lehetnek még a lengyeles, angolos és franciás főzelékek. Az előbbi esetén sós vízben vagy gőzben kifőzzük a zöldségeket (pl. kelvirágot, kelbimbót vagy vajbabot), majd előmelegített hőálló üvegtálba halmozzuk és megszórjuk vajon pirított zsemlemorzsával. Az angolos változat ettől annyiban tér el, hogy zsemlemorzsa helyett vajszeleteket és sót teszünk a forró zöldségek (répa, brokkoli, articsóka) tetejére. A franciás főzelékek sem sokkal bonyolultabbak. Ekkor a nyers, illetve a sós vízben félig főtt alapanyagokat (pl. padlizsán, paraj, ananász, kukorica) vajon pároljuk puhára.

Ízelítőként lássunk néhány receptet!

Gombasaláta

Hozzávalók: 500g gomba, 1 tk. 10%-os ecet, 3-4 dkg vaj, kevés só és bors, 1 fej vöröshagyma, 2 ek. Dijoni mustár, 2 ek. frissen facsart, átszűrt citromlé, 1 dl tejföl, pirospaprika.

Elkészítés: A megtisztított, felszeletelt gombát vajon megpároljuk, majd elkészítjük a Vinaigrette mártást. A vöröshagymát finomra vágjuk, habverő segítségével összekeverjük a mustárral és a citromlével, majd folyamatosan kevergetve hozzáadjuk a tejfölt. Végül sóval, borssal, és egy csipet pirospaprikával ízesítjük. Az így kapott mártást valamint az ecetet ráöntjük a gombára, és hűtőben állni hagyjuk, hogy az ízek összeérjenek.

Csőben sült tök

Hozzávalók: 2 kg tök, só, 10 dkg vaj, 5 dkg liszt, ecet, 3 dl tej, 3 tojás, nádcukor, 5 dkg morzsa, kapor

Elkészítés: A tököt sós-ecetes vízben kifőzzük és felkockázzuk. A vajból, a lisztből és a tejből besamelt készítünk, hozzáadjuk a kaprot, a tejfölt, a tojássárgákat, majd pici sóval és nádcukorral ízesítjük. Ezután beletesszük a felkockázott tököt, és lazán hozzákeverjük a felvert tojásfehérjéket. Végül kivajazott tepsibe tesszük, vajdarabokat rakunk rá, meghintjük zsemlemorzsával, és készre sütjük. (A recept forrása: izletes.hu)

Tésztás tippek

A száraztészták elsősorban a „szaftosabb” ételek (pl. pörkölt vagy gombás bakonyi szelet) kísérőiként, illetve egytálételek formájában kerülnek az asztalra, de olykor zöldségekkel keverve, szárazabb feltétek mellett is megállják a helyüket. Készíthetünk például sült tésztát a sült rizsnél alkalmazott módszerrel. Első lépésben az aprított zöldségeket (pl. vöröshagyma, káposzta, kukorica, borsó, répa) forró vajon megpároljuk, majd fokhagymával és egyéb fűszernövényekkel ízesítjük. Végül hozzáadjuk a kifőzött száraztésztát, és állandó kevergetés mellett az egészet összepirítjuk. Zöldséges tésztát sütőben is készíthetünk. Ekkor először megfőzzük a hozzávalókat (a tésztát és a zöldségeket), majd kivajazott hőálló tálba rétegezzük, esetleg meglocsoljuk fokhagymás besamel mártással, és az egészet összesütjük. Nagyon ízletes például a kelbimbós, a gombás vagy a brokkolis tészta, ám könnyen telítenek, így köretként csak kisebb mennyiségben ajánlott fogyasztásuk. (A tésztákról ide kattintva olvashat bővebben)

Őri Katalin