Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Égésgátló toxinok kisgyermekek vérében

Az égésgátló vegyszereket rendszeresen alkalmazzák a háztartási eszközök gyártásakor, többek között bútorok, matracok és elektronikai cikkek is tartalmaznak ilyen anyagokat. A totyogós korban lévő gyermekek vérében háromszor annyi égésgátló anyagot mutattak ki, mint anyjuknál. Az ipar képviselői szerint a kimutatott mennyiség nem veszélyes az egészségre.

A kutatók szerint nagy meglepetés volt, hogy ekkora a különbség anyák és gyermekek között, hiszen egy háztartásban élnek és ugyanolyan ételeket esznek. Ennek ellenére a kisgyerekeknél háromszor olyan magas értékeket mértek, mint édesanyjuknál.

Ezek a vegyületek megzavarják a hormonok hatását, és veszélyt jelenthetnek az agy fejlődésére is, állítja az amerikai kutatócsoport. Ennek ellenére a vegyületet gyártó iparág képviselője szerint a PBDE (polibrominált difenil éter) vegyületek mért szintjei még így is alacsonyak.

A kutatócsoport 20 kisgyermeknél és édesanyjánál határozta meg a vér PBDE-szintjét. Összesen egy eset volt, ahol a gyermeknél alacsonyabb szintet lehetett mérni, mint anyjánál.

A gyermekeknél átlagosan 62 ppb (parts per billion: egy ezermilliomod rész) koncentrációban lehetett ezeket a vegyületeket kimutatni, míg a felnőtteknél átlagosan 25 ppb koncentrációkat mértek a kutatók. Ezeknél a vegyületeknél nem ismerjük a biztonságos vérszintek felső határát, de aggodalomra ad okot, hogy a vegyületek gátolhatják az agy fejlődését.

A fent mért szintek már nyugtalanítóan közel vannak azokhoz az értékekhez, amelyek állatkísérletek során károsnak bizonyultak.

Laboratóriumi vizsgálatok során kiderült, hogy akár egyetlen alkalommal történt expozíció is károsíthatja az agy fejlődését, hiperaktivitást és más viselkedészavarokat okozva. Más vizsgálatokban egyes PBDE-k rákkeltő hatásúnak bizonyultak.

„A vizsgálat során mért PBDE-szintek alacsonyak” – fogalmazott a vegyületek gyártásával foglalkozó iparág egyik szóvivője. – „A legmagasabb értékek is csupán néhány ezermilliomod nagyságrendűek.” Az USA-ban már csak egy ilyen vegyületet gyártanak, a Deca nevű anyag szintje kifejezetten alacsony volt a szóvivő szerint. „És azt sem szabad elfelejteni, hogy ezek az anyagok életeket mentenek meg” – tette hozzá.

Az amerikai hatóságok meghatároztak egy „referencia dózist” ezekre a vegyületekre, a biztonságos adag a Deca nevű anyagból például 7 mikrogramm kilogrammonként. Ez az adag azonban nem biztos, hogy valóban elfogadható vérszintet eredményez, mert a bevitt és a raktározott mennyiség akár jelentősen eltérő is lehet. Jelenleg is folynak a Deca esetlegesen káros hatásainak megismerését célzó kutatások.

A vizsgálat eredményei felvetik: a PBDE-expozíció káros, különösen a gyermekek korai fejlődési szakaszában. Úgy tűnik, hogy gyermekekben több szívódik fel, mint felnőttekben, és ez jelentős hatással lehet az egészségükre.

Egyelőre nincsenek olyan vizsgálatok, amelyek embereken mérték volna fel a PBDE vegyületek hatásait. Ennek ellenére feltételezhető, hogy a hasonló molekulák hasonló hatással bírnak, és a halmozódás miatt fokozott károsító hatást elkerülendő, csökkenteni kell az expozíciót.

Mit tehet egy szülő? Több lehetőség is van a PBDE-expozíció csökkentésére.

A lakások portalanítása az egyik elsődleges cél. Úgy tudjuk, hogy ezek a vegyületek felhalmozódnak a háztartási porban. A gyerekek a földön játszanak, ezért is lehetséges, hogy magasabb koncentrációban lehetett kimutatni ezeket a molekulákat.

Porszívózáshoz speciális szűrő alkalmazható, és étkezések előtt alapvető a kézmosás.

Jó tudni, hogy mely tárgyak tartalmaznak PBDE-t: a TV, a hifi, a bútorok, a matracok, és kisebb mennyiségben az ébresztőórák, a telefonok és az akkumulátortöltők is.

Számos olyan gyártó van, aki már egyáltalán nem használja ezeket a molekulákat. Csak néhány, Magyarországon is ismert cég: Acer, Apple, LG Electronics, Microsoft, Nokia, Philips, Samsung, Sharp, Sony-Ericsson és Thosiba.

Forrás: WebMD/InforMed