Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Védő oltások?

A legtöbb ember bízik abban, hogy a védőoltások veszélytelenek és hatékonyak. Ám többen gondolják úgy, hogy a leggyakrabban használt oltásokkal kapcsolatos kutatási adatok azonban nem minden esetben támasztják alá ezt a feltételezést. Sokak által vitatott kérdés, melyről megoszlanak az emberek vélemény.

Történet

A védőoltások olyan injekcióként vagy szájon át adható készítmények, amelyek elölt vagy legyengített formában tartalmazzák a betegséget okozó kórokozókat, illetve a kórokozókat által termelt méreganyagokat (toxinokat vagy toxoidokat). Mindezt abból a célból, hogy védelmet nyújtsanak ellenük. A szervezetünket antitestek, azaz olyan fehérjék termelésére ösztönzik, amelyek megvédik a szervezetet a kórokozók elszaporodásától.

A védőoltás ötlete 1896-ból Edward Jenner brit gyermekorvostól származik. Úgy gondolt, hogy azok a fejőlányok, akik már túlestek a tehénhimlőn, nem kaphatják meg a himlőt. Jenner a tehénhimlővel fertőzött helyi fejőlányt, Sara Nelmes kezéről egy kevés váladékot vett, és átvitte egy egészséges nyolcéves kisfiú, James Philipps karján lévő vágott sebre. A fiú elkapta a tehénhimlőt, 48 nappal később viszont Jenner himlővel fertőzte meg a fiút, aki azonban nem betegedett meg. Ez volt az első oltás.

Gyermekkori védőoltások

Ma már számtalan oltás létezik, melyek közül vannak kötelező és ajánlott változatok is, ezek általában országonként változnak. Jelenleg Magyarországon 10 oltástípus kötelező.

Oltás Életkor Leírás

BCG (Bacillus Calmette et Guerin)

0-6. hét Tbc elleni védőoltás, melyet már több mint 80 éve alkalmaznak. Az újszülött 4-5 napos korában megkapja a ball vállába az oltást. Körülbelül 4-6 héttel utána piros duzzanat vagy seb jelentkezik a vállon. Nem kell megijedni, nyugtató, hidratáló krémmel gyorsíthatjuk a gyógyulás folyamatát. 6 hónapos korban ellenőrzik, hogy van-e oltási reakció, ha nincs akkor újra meg kell ismételni.

HiB

2. hónap
A HIB oltás egy védőoltás a Haemophilus Influenzae baktérium B típusa ellen, amely elsősorban kisgyermekeknél okoz agyhártyagyulladást, valamint gyulladásos megbetegedéseket a fül-orr-gége területén.
Gyakran más oltásokkal (pl. tetanusz, diftéria, szamárköhögés, gyermekbénulás, hepatitis-b stb.) kombinálva adják. Az oltás frissítésére (újraoltásra) nincs szükség, mert a HIB megbetegedés a betöltött ötödik életév után elenyészően ritka.

DPT I/a + IPV + HIB 2

3. hónap
A babák három hónapos korban kapják a torokgyík, szamárköhögés, merevgörcs illetve gyermekbénulás ellen az oltást. Ezt a gyermek először három hónapos korában kapja meg, majd a negyedik és ötödik hónapban megismétlik.
DPT három betegség ellen ad védettséget: diftéria (torokgyík), pertusszisz (szamárköhögés) és tetanusz (merevgörcs). A DPT oltást általában 24-48 órán belül enyhe tünetek követik. Hőemelkedés, lázas állapot léphet fel, amit csillapítani kell. Az esetek többségében a gyermekorvos javasolja az oltás beadásával egy időben lázcsillapító kúp alkalmazását, amivel csökkenthető a láz.
IPV/OPV: Járványos gyermekbénulás (poliomyelitis vagy Heine-Medi-kór) elleni védőoltás. Különösebb oltási reakciót nem okoz, ritkán hasmenés léphet fel.

DPT I/b + OPV + HIB 3

4. hónap Megismétlődik a DPT, OPV és a HIB védőoltás.

DPT I/c + OPV

5. hónap Megismétlődik a DPT, OPV és a HIB védőoltás.

MMR + OPV+ HIB

15. hónap
A babák 15 hónapos korunkban a korábbi oltások OPV és a HIB ismétlése mellett megkapják a kanyaró, a mumpsz és a rubeola (MMR) elleni oltásokat is. Régebben külön adták be mind a hármat, ma már ezeknek, a kórokozónak kombinálásával, a vakcina kidolgozásával lehetővé vált a morbilli, rubeola és a mumpsz ellen egyetlen oltás az MMR.

DPT II + OPV

3. év Ismét megismétlődik a DPT és az OPV oltás.

DPT III és OPV

6. év Ismét megismétlődik a DPT és az OPV oltás.

DPT és MMR

11. év Általános iskola 6. osztályában, vagyis 11 éves korban a gyerekek emlékeztető oltást kapnak torokgyík és merevgörcs ellen, illetve kanyaró, mumpsz és rubeola ellen

Hepatitis B

14. év
Általános iskola 8. osztályában, vagyis 14 éves korban a gyerekek fertőző májgyulladás elleni oltást kapnak.

Kincses Fanni

Kapcsolódó cikkek


» Gyermekbetegségek I.