Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Ekcéma csecsemőkorban

Az ekcéma a bőr gyulladásos megbetegedése, mely gyakran elhúzódik, illetve az adott helyen időszakosan és ismétlődően visszatér. Csecsemőkön általában fél-egy éves korban alakulhat ki, mely sokszor alkati jelenség.

Ez esetben atópiás jellegről beszélünk, ami az immunrendszer sem sejtes elemeinek fokozott aktivitását jelenti. Ilyenkor később más allergiás kórképek, asztma is kialakulhat, ezért fontos a kiváltó okokat mihamarabb megismerni, ami sokszor nehéz.

Az ekcémáról, mint jelenségről

Az ekcémát általában kiválthatja valamilyen irritáló anyag, ezért a legártalmatlanabb babafürdető használata javasolt (Unguentum Hydrophilicum Nonionicum).

Külső hatásként bármilyen allergén növényi pollenek, kozmetikai adalékok, állatszőr, atka, bőrbaktériumok, vagy gombák, illetve fémek lehetnek az oki tényezők.

Belsőleg bármely allergiát okozó élelmiszer összetevő, de fertőzések (baktériumok, gombák ellen kialakult ellenanyagok) is szerepet játszhatnak. Semmiképpen sem beszélhetünk azonban ételallergiáról, hiszen az egy másfajta jelenség, és sokszor nem lehet semmilyen élelmiszert sem megtalálni a háttérben. Ha pedig találunk ilyet (sokszor tej, vagy tojás), akkor arra valódi ételallergia nem alakul ki. A hisztamin felszabadító összetevőket tartalmazó ételek (pl.: eper, málna, egyes halfélék, brie és camembert sajtok) azonban fokozhatják a tüneteket.

A bőr kezelése ekcéma esetén

Az ekcéma rendszerint a hajlatokban, az arcon és nyakon jelentkezik. Mivel a terület gyulladt, sokszor piros, de kialakulhatnak rajta apró pattanások vagy hólyagok is. Felülfertőződés esetén gennyes hólyagok alakulnak ki, melyek már lázzal, nyirokcsomó megnagyobbodással is járnak. Súlyos ekcéma esetén egyébként amúgy is nagyobb a fogékonyság a bőr fertőzésére, mivel a kórokozók elleni direkt (sejtes) immunitás csökkent.

A bőr sokszor száraz (néha nedvedzik), viszkető és a sok vakarás (irritáció) hatására az érintett bőrterület megvastagodhat. Vannak esetek, amikor nemcsak a test egy meghatározott területét érinti, hanem az egész testet.

Mivel az ekcémás bőrterült kiszáradása gyakori és a bőrszárazság önmagában is fokozza a tüneteket, az ekcémás területet érdemes zsíros kenőcsökkel kezelni. A víz ellenben nem tesz jót neki, így hosszú pancsolós fürdés helyett, inkább gyors zuhanyozás javasolt.

Ha először jelentkezik a kórkép, vagy súlyos az állapot, akkor mindenképp mutassuk meg orvosnak, szakembernek.

Helyileg diólevél vagy kamillateával lehet borogatni az ekcémás bőrt, de utána mindenképp gondoskodjunk a zsíros kenésről.

Hogyan tehetünk belsőleg az ekcéma ellen?

Belsőleg a hisztamintermelés csökkentését mindenképp érdemes megcélozni, amihez C-vitamin fogyasztása javasolt. Csecsemőknek teájába, vizébe tehetünk egy késhegynyit.

Az atópiás jelleg összefügg a jótékony bélbaktériumok arányának csökkenésével. A patogén (rossz) baktériumok arányának megemelkedésével. Egyébként a bélflóra egyensúlyzavara összefüggésben áll az összes más allergiával és asztmával is. Erre különösen nagy esély van, ha valamilyen fertőzéses bélbetegség is zajlott. Fontos tehát a megfelelő probiotikumpótlás. Ekcéma esetén érdemes kúraszerűen is végezni, de akár hónapokig folyamatosan is adható.

Dr. Gulyás Tamás