Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Amit a kullancsról és annak eltávolításáról tudni kell

Aki szeret kirándulni, annak nem árt odafigyelnie a kullancsokra!

Milyen állat a kullancs?

A kullancsok az ízeltlábúak közé tartozó, apró méretű (kifejlett állapotban 3-4 mm-es) pókszabásúak. Ezeknek a lapos testű élősködőknek világszerte majdnem 800 fajuk ismert, de Magyarországon csupán 42-féle található meg. Elsősorban emlősök és madarak vérét szívják, de esetenként nem vetik meg a hüllőket és kétéltűeket sem. Táplálkozási idejük 2-15 nap, ez idő alatt eredeti méretük 120-szorosára is képesek megduzzadni. Megfelelő körülmények között pedig több évig is kibírják táplálék nélkül.

Hol fordulnak elő a kullancsok?

Szinte mindenhol! Nemcsak erdei kirándulásokon találkozhatunk kullancsokkal, hanem városi parkokban és saját kertünkben is. Kullancstámadásra tulajdonképpen 2 irányból számíthatunk - fentről és lentről:

  • A szemmel rendelkező kullancsok (pl.: birkakullancs) a fűszálakon pihennek, majd onnan kapaszkodnak fel áldozatukra.
  • A szem nélküli, kullancsok (pl.: közönséges kullancs) a lombos fákon, bokrokon várnak, míg az elülső lábaikon lévő Haller-szerv nem jelzi, hogy potenciális áldozat közeledik – ilyenkor fentről vetődnek áldozatukra.  
  •  

    A kullancsok milyen betegségeket terjesztenek?

    A kullancsok más fertőzött állatok vérét szívva válnak fertőzővé. Európában 15-féle betegséget terjesztenek, ebből 7 emberre is átterjedő. A 2 legismertebb a Lyme-kór és az agyhártyagyulladás.Nem minden kullancs hordozza ezeket a betegségeket, de tudjuk, „jobb félni, mint megijedni”, ezért minden egyes kullancsot érdemes úgy kezelni, mintha komoly veszélyforrás volna.

     

    Tudta-e?

    Kb. minden 5. kullancs fertőzött, de csak minden 13. okoz betegséget.

    Szerencsére az emberek többsége általában még a vérszívás előtt, vagy a vérszívási szakasz kezdetén megtalálják és eltávolítják a kullancsot, így kicsi az esélye annak, hogy a kórokozók a sebbe jutnak. Ám ha a fertőzött kullancs 1-2 napig a bőrben van, akkor szinte biztos a kórokozók bejutása.

    A Lyme-kórról itt olvashat bővebben! >>>

    Az agyvelőgyulladásról itt olvashat bővebben! >>>

    Hogyan távolítsuk el a kullancsot?

    Ha kullancsot észlelünk, minél előbb távolítsuk el a fertőzések átadása miatt! Ez a legfontosabb szabály! Gyógyszertárban érdemes egyszer használatos műanyag kullancseltávolító kanalat vásárolni, ezzel ugyanis könnyedén kiszedhető a kullancs. De mégis hogyan? Mutatjuk!

    A kullancs eltávolításának menete kullancseltávolító kanállal

     

  • Fertőtlenítsük le a kullancseltávolító kanalat.
  • Kiszedéskor ne használjunk semmilyen kenőcsöt vagy folyadékot (ecet, olaj), mert ezzel csak növeljük a fertőzésveszélyt.
  • Ott fogjuk meg a kullancsot, ahol a lehető legközelebb van a bőrhöz. Ha szükséges, kicsit feszítsük meg a bőrt, és húzzuk félre a szőrszálakat, hogy jobban hozzáférjünk az élősködőhöz.
  • Miután megfogtuk a kullancsot, kezdjük el felfelé húzni: finoman, de határozottan. Nagyon fontos, hogy ne csavargassuk, ne nyomjuk össze, mert a kullancs testéből kiömlő kórokozó-tartalmú testváladék megfertőzi a csípett személyt! Menet közben ne engedjük el, csak egyenletesen húzzuk felfelé.
  • Nem kell megijedni, ha a kullancs feje beszakadt, mert az pár nap alatt kilökődik, de azért figyeljük a sebet, hiszen fertőzés, gyulladás veszélye fennáll.
  • Ha kijött a kullancs, akkor fertőtlenítsük a csípés helyét bőrön alkalmazható fertőtlenítő oldattal, majd tegyünk rá ragtapaszt.
  • Fertőtlenítsük le a kezünket és a kullancseltávolító kanalat is.
  • Ezután a kullancsot tegyük egy jól zárható, kis dobozba, és vigyük el egy kullancsambulanciára, vagy rendeljünk az interneten kullancstesztet. Ezek segítségével megtudhatjuk, hogy fertőzött volt-e a kullancs.
  •  

    Tudta-e?

    A kullancseltávolító kanál díjnyertes lett a Találmányi Világkiállításon.

    (A kép forrása: kullancsinfo.hu)

    A kullancseltávolító kanálon kívül cérnával, gézzel vagy bicskával is szoktak kullancsot kiszedni, viszont ha úgy érezzük, hogy ezt nem tudnánk szakszerűen véghezvinni, vagy nincs is megfelelő eszközünk hozzá, akkor inkább forduljunk orvoshoz. Ha sikerült kiszedni a kullancsot, de 1 hónapon belül betegségtüneteket tapasztalunk (láz, hányás, hidegrázás, izomfájdalom, gyengeség, piros folt, kiütés, fejfájás, szédülés, nyirokcsomó duzzanat), akkor szintén azonnal keressünk fel egy orvost! 

    Kató Iringó

    Kapcsolódó cikkek


    » Készüljünk fel a kullancsokra!