Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A síelésre is készülni kell

Aki egyszer már síelt, az mindig vágyni fog rá- állítják a megrögzött síelők. Valóban csodálatos a gyönyörű hegyek között, a jó levegőn sportolni és kikapcsolódni. Na de azért ne induljunk csak úgy neki az első sípályának. A sítúrákat is érdemes jól körültekintően megszervezni.

Testi felkészülés

Hamarosan beköszönt a síszezon. Mi magyarok is egyre többen választjuk a pihenés eme remek formáját. Ám mielőtt nekiindulunk, érdemes átgondolni, és feltérképezni szervezetünket és az egészségi állapotunkat. Ne feledjük, hogy a síelés igen kimerítő és jó kondíciót igényel. Ha nem szeretnénk lesérülni vagy izomlázzal bajlódni, időben készítsük fel testünket is a síeléssel járó megpróbáltatásokra. Ráadásul a magaslati levegő is megterhelést jelenthet a szervezetünkre. A legjobb, amit tehetünk, hogy az utazás előtt minimum egy hónappal komoly edzésbe kezdünk. nagyokat sétálunk, futunk, vagy konditeremben esetleg uszodában rendszeresen átmozgatjuk az izmainkat. Ha pedig már a sípályán vagyunk, soha ne felejtsünk el alaposan bemelegíteni (nem a Hüttében). Ezzel nagymértékben csökkenthetjük az esetleges sérülések esélyét, és így valóban élmény és nem rémálom lesz a síelés.

Készítsük fel az autót is!

Ha megtaláltuk a megfelelő úticélt és beszereztük a síelés kellékeit, ne gondoljuk, hogy nyugodtan hátradőlhetünk. Először is fontos, hogy ha autóval megyünk, azt is felkészítsük az utazásra.  A téli gumi és a hólánc elengedhetetlen. De a személyes holmikon túl legyen nálunk plusz takaró, működő elemlámpa és egy kis ásó is. Mindenre fel kell készülni, hiszen nem ritka, hogy a havas hegyi utakon elakad a kocsi. A telefonjaink legyenek feltöltve és ne hagyjuk, hogy csak egy kevés benzin lötyögjön az autó tankjában. Kis túlzással ezzel akár életet is menthetünk, hiszen ha hótorlasz elállja az utunkat, tudunk fűteni, amíg megérkezik a segítség.

Kell a biztosítás!

Legyen szó nyaralásról, üdülésről vagy síelésről, soha de soha ne induljunk útnak utasbiztosítás nélkül. Sajnos még ma is jelentős az a magyar turista, aki a többszázezer forintos utazás mellé sajnálja kifizetni a fejenként 5-6 ezer forintos biztosítás összegét. Pedig ha megtörténik a baj, ennek akár a tízszeresét is kifizetheti a külföldi orvosi kezelésekre. Sokan egyszerűen rossz ómennek tartják, hogy biztosítást kössenek. Pedig ezt komolyan kell venni. Ne kockáztassuk, hogy külföldön, a legtöbb esetben nyelvtudás nélkül, biztosítás hiányában kerüljünk bajba!

Íme néhány példa:
Egy kartörés ambuláns ellátása Ausztriában 50.000 forint. Franciaországban ugyanezért a sérülésért 150.000 forintot kell fizetnünk. Ha azonnali műtétre van szükség, az akár több millió forintba is belekerülhet, ráadásul erre még rájön a hegyimentés költsége is. Ha mentőautós hazaszállítást szeretnénk az Ausztria és Olaszország közelebbi régióiból 150.000 forintba, Franciaországból pedig akár fél millió forintba is kerülhet. Ha nem szeretnénk hatalmas kiadásokkal tetézni a sajnálatosan bekövetkezett bajt, mindenképpen kössünk valamilyen utasbiztosítást.

Madudák Tímea