Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Valóban fontosak a gyermekek? Akkor szigorú vegyianyag-korlátozást!

A magzat és kisgyermek sokkal nagyobb veszélynek van kitéve, mint a felnőtt ember, amikor olyan kémiai anyagok vannak a környezetében, mint a műanyagok vagy a növényvédőszerek - jelentette ki egybehangzóan az a mintegy 200 tudós - toxikológus, biológus, gyermekgyógyász és más szakmabéli, akik az Egészségügyi Világszervezet égisze alatt találkozóra gyűltek össze az elmúlt héten.

A kisgyermekek nagyobb kockázatát az okozza, hogy a magzati életben és a csecsemőkorban vannak olyan kulcsfontosságú fejlődési szakaszok, amikor ezek a kémiai anyagok betegséget, rendellenességet okozhatnak a gyermeknek, akár génkárosodást is, amely a következő generációkra is átvivődik. A vegyi anyag hatására létrejöhet agykárosodás, születési rendellenesség vagy daganatos betegség...

"Most kezdjük megérteni - mondta az egyik tudós a Reuters-nek adott interjúban -, hogy a fejlődés során van több olyan rendkívül érzékeny időszak, amikor bizonyos folyamatoknak végbe kell menni, méghozzá a megfelelő sorrendben, mert többé nem lesz arra lehetőség...

Ha probléma van ebben az időszakban, akkor a gyermek nem az optimális aggyal, tüdővel vagy immunrendszerrel fog rendelkezni. Némelyik változás akár jelentéktelennek is tűnhet: kicsit kevésbé lesz okos a gyerek - néhány IQ pontot veszít -, de sok károsító hatás adódhat össze, ami már az egyén szempontjából és a társadalom szempontjából is súlyos következménnyel jár."

Régóta figyelmeztetnek már a kutatók, hogy a terhes anya dohányzása, ólomterhelése károsíthatja a magzatot - az újabb kutatások a kockázatok széles körét tárták föl. A találkozó végén kiadott közlemény például rámutat, hogy a műanyagok egyik összetevőjének a Bisphenol A-nak az igen alacsony koncentrációja is, ha jelen van a korai fejlődési időszakban, fokozza a későbbi mellrák, illetve prosztatarák kockázatot. A vinclozoline, ami egy általánosan használt gombaölőszer, szintén a rák kockázatát növeli meg a későbbi életkorban, ha a magzat ki van téve a hatásának. Aggasztó az is, hogy az afrikai országokban a DDT-t még mindig alkalmazzák a moszkitók elleni védekezésre.

A gazdag országok: az USA és az Európai Unió azon az állásponton vannak, hogy a Bisphenol A vegyület biztonságos. Biztonságos, mondják, mert olyan kis mennyiségben kerül be a műanyagokba. Csakhogy ez a magzati fejlődés időszakára nézve nem érvényes. Ott az a kis mennyiség is bajt okozhat. Az Európai Unió mezőgazdasági miniszterei éppen az elmúlt évben engedélyezték a vinclozoline használatát - bizonyos korlátok között. Erősen kérdéses, hogy ezek a korlátok elégségesek-e a magzatok védelmére.

A találkozó résztvevői a vegyi anyagok szigorúbb korlátozása mellett álltak ki: " A megelőzést nem akkor kell elkezdeni, amikor részletekbe menő és teljes bizonyosságot szolgáltat a tudomány arra, hogy ártalmat okoznak ezek a vegyi anyagok. Ha halogatódik a döntéshozás, a mérgező anyagok elterjedtsége növekszik - a hosszútávú következményekkel együtt".

Forrás: Reuters-Planetark/ Független