Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A legfontosabb szűrővizsgálatok

Első nekifutásra szinte lehetetlennek tűnik nyomon követni az összes olyan szűrővizsgálatot, amelyen illene átesnünk. Most összegyűjtöttük, hogy könnyebb legyen átlátni.

Hogyan kezdjük?

Elsőként hívjuk fel a háziorvosunkat, aki kezdetnek otthon elvégezhető önvizsgálatokat javasol, majd segít elindítani a szűrővizsgálatok sorát, hogy az egészségügyi problémákra idejében – amikor még jól kezelhetők – derülhessen fény.

Elképzelhető, hogy az orvos a családban előfordult betegségek vagy más rizikófaktorok miatt korábbi vagy jóval gyakoribb szűrést javasol az alábbiakhoz képest, de a legtöbb esetben ez a lista lehet az irányadó.

1. Általános laborvizsgálat

Évente egyszer végeztesünk el a vér-, és vizelet vizsgálatot. Ennek eredményébúl számos betegségre fény derülhet, illetve tisztában lehetünk vele, hogy mire kell odafigyelnünk.  

2. Vérnyomás

Tizennyolcéves kortól minden évben érdemes megnézetni, ha a mért adatok megfelelőek. Ha probléma van, akkor gyakoribb ellenőrzés szügséges.

3. Koleszterin

Húszéves kortól méressük, legalább évente. Erre a laborvizsgálat a legalkalmasabb módszer.

4. Bőrrák

Húsztól negyvenéves korig két évente érdemes bőrgyógyászhoz fordulni. Önvizsgálattal havonta legalább egyszer ellenőrizzük, történt-e elváltozás a bőrünkön, ha igen, mutassuk meg szakembernek.

5. Cukorbetegség

Ha fennáll a betegség rizikófaktorainak valemelyike, azonnal keressük fel orvosunkat, kérjük ki tanácsát, és végeztessünk egy gyors glükóztesztet.

Rizikófaktor a családban előforduló diabétesz, a terhességi cukorbaj mint kórelőzmény, a túlsúlyosság, a mozgáshiányos életmód, a szív- és érrendszeri megbetegedések vagy korábbi rossz éhomi vércukorértékek is.

Fokozottabban kell odafigyelnie annak, akinél policisztás ovárium szindrómát (PCOS) diagnosztizáltak. A kór neve megtévesztő, nőgyógyászati betegségre utal, ám a petefészkek elváltozása csak egy része ennek a sok szervet érintő, alapvetően belgyógyászati-endokrinológiai betegségnek. Megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményekhez vezet.

6. Mellvizsgálat

Senki sem ismeri jobban a testünket, mint mi magunk, ezért a nők vizsgálják át alaposan a mellüket minden hónapban az esetleges rendellenességek felismerése miatt. Ha nem vagyunk biztosak abban, mit találtunk, mindenképpen nézessük meg, van-e ok aggódni.

Évenként szakorvos által végzett mellvizsgálat ajánlott, negyven év fölött pedig minden évben be kell jelentkezni mammográfiás vizsgálatra. Tovább>>

7. Méhnyakrák

Kenetminta szükséges a méhnyakrák megelőzése érdekében; huszonegy éves kortól, vagy a szexuális élet megkezdése után mihamarabb végeztessük el. A vizsgálatot évente meg kell ismételni. Ezt ne hanyagoljuk el!

8. Csontsűrűség-vizsgálat

 Leginkább nőknek ajánlott; érdeklődjünk orvosunknál, szükségünk van-e rá, 65 év felett pedig mindenképpen essünk át rajta.

9. Here-önvizsgálat

 A férfiak havonta ellenőrizzék mindkét herét, hogy nincs-e rajta duzzanat vagy dudor.

10. Vastagbélrák

Ötvenéves kortól szigmoidoszkópia (a szigmabél belsejének endoszkópos vizsgáló eljárása) ajánlott ötévente, vagy fontoljuk meg a jóval alaposabb végbéltükrözést, a kolonoszkópiát tízévenként.

A vizsgálatot kapcsolatba hozzák a halandóság 33 százalékos csökkenésével, ami figyelemreméltó eredmény egy ilyen könnyen elvégezhető szűrővizsgálat esetében.

11. Prosztatarák

Az Amerikai Rákellenes Liga ajánlása szerint a digitális végbélvizsgálatot valamint a prosztataspecifikus antigén (PSA) kimutatását vérből minden ötvenes, és annál idősebb férfinél el kell végezni.

Az egészségünk nem játék! Törődjünk mangunnkal és időben végeztessük el szűrövizsgálatokat .