Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A gyerekek mumusa, a calici

Az óvodában-iskolában tombol a szülők között csak hányós-hasmenős betegségnek „becézett” vírusfertőzés. De mi is ez, és mit tehetünk ellene?

Mi az a calicivírus?

Leggyakrabban a calicivírus felelős a hasmenéssel járó megbetegedésekért. A környezeti hatásokkal szemben rendkívül ellenálló vírus előszeretettel támad közösségekben. A fertőzést leginkább a beteggel történő érintkezés során kaphatjuk el, de a szennyezett kéz, és a vírussal szennyezett tárgyak érintése is okolhatók a betegség továbbadásáért. A fertőződést leghatékonyabban alapos és gyakori kézmosással valamint a bélrendszerünk megfelelő bélflórájának megteremtésével tudjuk megelőzni. Ezt leghatékonyabban probiotikum és prebiotikumok szedésével érhetjük el. De ha már megtörtént a baj, a következőket tehetjük.

Tünetek

A calicivírus viszonylag rövid (24-36 óra) lappangási idővel rendelkezik. A megbetegedés legfontosabb tünetei az erős hasi fájdalom, a hőemelkedés, a hányás és a hasmenés. A gyerekeknél főképp a hasfájás és a hányás a jellemző tünet, időseknél pedig leginkább a hasmenés fordul elő.  A betegség általában néhány nap alatt „átszalad” a szervezeten, de azért nem szabad lebecsülni. Gyerekekre és idősekre egyaránt veszélyes lehet, a kiszáradás miatt.

Kezelés

A calicivírus fertőzés esetén csupán a tüneteket tudjuk kezelni. Diéta és folyadékpótlás a legfontosabb. Antibiotikum szedése felesleges. Kímélő étrenddel és a szervezet folyadék- és sóháztartásának egyensúlyban tartásával tehetjük meg a legtöbbet. A vírus még napokig életben tud maradni szinte bárhol, ezért nagyon fontos, hogy főképpen a fürdőszobában és a W.C.-ben folyamatosan fertőtlenítsünk. Aki a beteget ápolja, gyakran mosson kezet, és igyekezzen a legkevesebb kontaktust teremteni a beteggel. Mindezek mellett a tünetek jelentkezésekor rögtön érdemes probiotikum készítményt szedni, amit akár 2-3 óránként bevehetünk.

Mi az a probiotikum?

A probiotikumok élő mikroorganizmusok, amik a táplálékkal bekerülve a bélbe segítik az lévő állandó flóra fenntartását. A bélflóra a születést követő első két évben alakul ki. Fontos funkciót tölt be az emésztésben, bizonyos vitaminok termelésében és felszívódásában a koleszterin-anyagcserében és a kórokozó baktériumok megtelepedésének megakadályozásában.

Ahhoz, hogy egy mikroorganizmust probiotikumnak nevezzenek bizonyítottan az egészségre kedvező hatással kell lennie. A probiotikumok képesek a szervezet ellenálló-képességét fokozni, pl. a hasmenéses fertőzésekkel szemben azáltal, hogy gátolják a kórokozó baktériumok megtelepedését a bélben.

A prebiotikumok olyan anyagok, amelyek ellenállnak az emésztőenzimeknek, és serkentik a bélflórában lévő hasznos baktériumok (probiotiukmok) szaporodását.

A probiotikumok:

Madudák Tímea