Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Terhességi ultrahangvizsgálatok

Az ultrahangvizsgálat lényege, hogy a vizsgálófej keltette hullámok a testbe jutva a határfelületekről visszaverődnek, és a visszaverődő hullámokat a készülék vagy hanggá, vagy képpé alakítja. Szülészeti alkalmazása során így lesz hallható a magzati szívritmus, és így láthatunk be az anyaméhbe. Egy problémamentes terhesség során négy ultrahangvizsgálat szükséges. Amennyiben valami komplikáció áll fent, akkor havonta egyszer vagy többször is alkalmazható.

Ultrahangvizsgálatok

Az első ultrahangvizsgálatra a 6-8. terhességi héten kerül sor, ami alkalmával a fogamzás időpontja állapítható meg. Ugyanakkor ezzel a vizsgálattal lehet a lehető legpontosabban meghatározni a szülés várható időpontját. Az ultrahangvizsgálat alkalmával már az 5-6. héten a fej, a törzs jól kivehető, és a végtagok kezdeménye is már ábrázolódik.

A 12-13. héten a magzat jól látható, kontúrja élesen ábrázolódik, hasa, háta, végtagok megfigyelhetők. Az ultrahangvizsgálattal a nyaki redő (tarkótáji folyadékgyülem) vastagságának mérésével, a kromoszóma rendellenességek gyanúját vethetjük fel. A nyaki ödéma azért fontos, mert az összes kromoszóma rendellenességek mintegy 70 %-ban ez jelenik meg. A genetikai vizsgálatok nagyon fontosak, mert idejekorán kiszűrhetők az egyes fejlődési rendellenességek. A 12 héttől a magzat aprócska mozgása is megfigyelhető: ugrál, hadonászik.

A 18. héten kötelező kórházi ultrahangvizsgálat történik. Ekkorra a magzati szervek fejlődése befejeződik. A magzatnál igen jól látható, a szív, gyomor, húgyhólyag, koponya szerkezet, gerinc kontúr jól követhető. A 22. héttől jól kivehető a magzat finom ujjmozgásai: megérinti, dörzsöli, cirógatja arcát. Később orrát is megérinti, majd két kezét is összeérinti, hamarosan tud markolni, és meg tudja érinteni saját testrészeit.

A 24. héttől nyitogatja-csukogatja szemét. A 26. héttől már a babák összes tipikus elfoglaltsága megjelenik: mosolyognak, csuklanak, kaparásznak, ujjat (akár lábujjat is) szopnak.

A 30-34. terhességi hét között a magzat normális fejlődését (súlygyarapodását) ellenőrizik, ekkor a magzat fekvése és a lepény tapadása is jelentőséggel bír. Amennyiben a baba rendellenes fekvésére (méhen belüli elhelyezkedésére) van gyanú (medence végű vagy haránt ill. ferde fekvés), a 37. héten ismételt vizsgálat van szükséges. Ekkor ugyanis a magzat helyes irányba (koponya lent) történő fordítása (külső segítséggel) lehetséges.

Káros hatása?

A legfrissebb kutatások eredményei is azt igazolják, hogy a terhesség alatt többször ismételt ultrahangos szűréseknek nincsenek káros hatásai a fejlődő magzatra.

Ausztrál tudósok 1993-ban kezdték el vizsgálni, hogy az ultrahang okozhat-e bármiféle fejlődésbeli visszamaradottságot. A kutatás keretein belül 2700 gyermeket vizsgáltak meg. A csoport fele a méhben töltött idő alatt csak egy ultrahangos vizsgálaton esett át, míg a másik 50%-ot többször (maximum ötször) vizsgálták ilyen módszerrel. Ezután megfigyelték a gyermekek fejlettségét egy-, két-, három-, öt- és nyolcéves korban. Azt tapasztalták, hogy a gyermekek termete, beszéde, nyelvhasználata és idegrendszere mindkét vizsgálati csoportban ugyanolyan mértékben fejlődött. Nem igazolódott be továbbá az a régebbi feltételezés sem, hogy a sokszoros terhességi ultrahang megnöveli a balkezes gyermekek számát.

Legújabb területek

Ma már nemcsak kétdimenziós, hanem már 3 és 4 dimenziós ultrahanggal is megfigyelhetjük gyermekünket. A 3 és 4 dimenziós ultrahang segítségével, sokkal részletgazdagabb felvételek készíthetők a magzatról, mint a hagyományos, kétdimenziós eljárásokkal. Az új alkalmazás során a képet a számítógépes program továbbrajzolja grafikus, térhatást kiváltó módon, vagy már valós mozgásban jelenik meg a magzat a képernyőn. A négydimenziós ultrahangot mozgásban láthatjuk, mint egy mozifilmet. Ez, a szinte kézzelfoghatóan valóságos magzat látványa, rendkívüli élményt jelent a leendő szülőknek, és azoknak is, akik osztoznak velük a látványban. Az ultrahangvizsgálat alkalmával lehetőség nyílik a fénykép és elektronikus dokumentum kérésére.

Forrás: origo

Koczka Kinga

Kapcsolódó cikkek


» Terhesség alatti vizsgálatok