Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Terítéken a bioméz

Bár az öko minősítéssel nem rendelkező mézek akár gyógyszer- és vegyszermaradványokat is tartalmazhatnak, sokan még azzal sincsenek tisztában, hogy nem minden méz biotermék. Az ökomézek tisztaságáról, valamint nem bio „rokonaik” esetleges veszélyeiről a Biokontroll Hungária Kft. szakértőjét faggattuk.

„Mitől bio a bioméz, illetve mitől nem az, amit én veszek?” „Talán már szeretett őstermelőink is pancsolják a termésüket?” - Több biotermékekkel foglalkozó fórumot is ehhez hasonló kérdésekkel árasztottak el az olvasók. Legtöbben nem értik, miért drágább a bioméz, mások pedig azt firtatják, „hogyan mondhatjuk meg a méhnek, melyik növényre szálljon rá?”.

A félreértések tisztázása érdekében összegyűjtöttük a biomézekkel kapcsolatos legfontosabb információkat.

Mitől bio a bioméz?

Tipp!

Ha valóban biomézet szeretne vásárolni, ne elégedjen meg azzal, hogy az árus szerint a termék „teljesen bio”! Keresse a címkén az ellenőrzött biotermékre utaló logót!

Ha a mézen nincs címke, kérje a minősítő tanúsítvány bemutatását a termelőtől. Ha még mindig kételkedik a termék öko minősítésében, név és cím alapján is ellenőriztetheti a céget a Biokontroll Hungária adatbázisában.

A bioméz-előállításnak két fontosabb feltétele van. Az egyik, hogy a méhek ipari szennyeződésektől távol eső, ökológiai vagy természetes növények nektárjából állítsák elő a mézet. A bioméhészet röptávolságán belül tehát nem lehet vegyszerezett növénykultúra, vagy más szennyező forrás. Mindezek mellett magának a méhészetnek is vegyszermentesnek kell lennie. Ez többek közt azt jelenti, hogy a különböző méhbetegségek ellen csak természetbarát anyagokkal – például illóolajokkal, gyógynövényekkel, szerves savakkal – védekezhetnek a bioméhészek. Emellett természetesen a kaptároknak is szermaradványoktól mentesnek kell lenniük.

A szabályok betartását a Biokontroll Hungária Ellenőrző és Tanúsító Nonprofit Kft. rendszeresen ellenőrzi, a regulákat figyelmen kívül hagyó, visszaéléseket elkövető méhészetek tehát könnyen elveszíthetik öko tanúsítványukat. (Az ökológiai méhészet előírásairól itt olvashat bővebben.)

Miben más az „egyszerű” méz?

A fentebb felvázolt, igen szigorú feltételrendszer a hagyományos méhészetekre nem vonatkozik, így az innen származó termékekbe bizonyos szennyeződések könnyebben bekerülhetnek.

„A nem öko mézek szennyezettsége két forrásból származhat. A méhbetegségek, állati élősködők elleni védekezésből adódó maradványok a legnagyobb jelentőségűek, emellett a növények vegyszeres kezeléséből is maradhatnak szennyeződések. Mindezeken túl az is előfordulhat, hogy a méhek szennyezett forrásokból (pl. szennyvíztisztítók, ipari melléktermékek) is gyűjtenek” – részletezte a leggyakoribb problémákat Vitaminsziget.com-nak Dr. Roszík Péter, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ügyvezetője. Szerinte ezek a szennyeződések az egyéb élelmiszerekben található növényvédőszer-maradványokhoz hasonló egészségügyi kockázatokat rejthetnek.

Rákkeltő antibiotikumok a bolti mézben
Idén márciusban a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) több áruházlánc mézkínálatában is rákkeltő, sejtelváltozást okozó nitrofurán származékot talált. Ezt az anyagot Európában tilos használni. Bár a kimutatott értékek alacsonyak, fogyasztásuk hosszabb távon rákkeltő lehet. A nitrofuránnal szennyezett mézek listája itt található.

 

Hamis méz a polcokon!

Nem bio mézek esetén - a különféle szennyeződések mellett - a mézhamisítás is óriási gondot jelent.

A Magyar Nemzet megbízásából rendszeresen elvégzett vizsgálatok rendre arra az eredményre jutnak, hogy a boltokban árusított (tehát nem „termelői”) mézek nagy része hamisítvány. Ez alapján 2008-ban például az áruházakban kapható mézek 70%-a volt „pancsolt”.

Bár ezek az izocukorral dúsított hamisítványok az egészségre nem ártalmasak, a méz jótékony hatásiból szinte semmi sem jellemző rájuk. Ráadásul ezek a „bóvlik” gyakran még a valódi, termelői mézeknél is drágábbak.

Melyiket vegyem?

Ha nem szeretne súlyos forintokat kidobni nagyrészt répacukrot tartalmazó hamisítványokra, vásároljon közvetlenül a termelőtől! A különböző szennyeződések, antibiotikum-maradványok elkerülése persze így sem garantált, ezért ha garantáltan tiszta mézre vágyik, vegyen bioterméket! A választék elég bőséges, hiszen hazánkban jelenleg körülbelül 200 bioméhészet üzemel.

Őri-Solymos Kata