Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Szélenergia

A napenergiához hasonlóan a szélenergia is kimeríthetetlen, tiszta, szabadon hozzáférhető és mindenütt rendelkezésre álló energiaforrás. Környezetkímélő energiaforrás, egyszerű és minimális költséggel jár a működtetése és fenntartás.

A szélerőművek működése nem akadályozza, hogy a felállítás helyén továbbra is mezőgazdasági tevékenységet folytassanak. Nem kell szállítani, hozzájutásához nem kell költséges és alkalmas hálózatba integrálható elektromos áram termelésére.

Szélenergia elterjedése

A szélturbinák mérete és kapacitása látványosan növekszik. Európában az áramfelhasználás 4,5 százaléka származik szélerőművekben előállított energiából. A szélenergia hasznosításában Németország áll az élen, majd Spanyolország, Olaszország, Franciaország és Nagy-Britannia követi.

Magyarországon a szélenergia kihasználása egyelőre minimális. Hazánk a Kárpát-medence hatása miatt kevésbé szeles, mint Nyugat-Európa tenger parti országai. Összesen 96 szélerőmű van, 176 925 kW beépített teljesítménnyel. A legtöbb szélerőmű az ország északnyugati részén, főként Mosonmagyaróvár környékén található.

Szélturbina

A szélturbina viszonylag egyszerű elven működnek. A mozgó légtömegekből (szélturbina lapátjaiból) forgási energiát nyernek, majd generátorokkal ebből villamos energiát termelnek. A szélturbina 3 fázisú váltóáramot termel, ez lehetővé teszi nagyobb távolságokban a villamos energia csekély veszteséggel járó átvitelét. Ez biztosítja azt az előnyt, hogy a szélturbina telepítési helye és az energia felhasználási helye között nagyobb távolság létesíthető. A szélturbina egyik optimális alkalmazási területe a melegvíz előállítása és a fűtésrásegítés.

Szélgenerátorok

Áramot termelni nem csak a hatalmas szélparkok üzemeltetőinek van lehetősége. Léteznek olyan, kis léptékben, akár városi körülmények közt is alkalmazható szélgenerátorok, amelyekkel fedezhetjük otthoni áramfelhasználásunk egy részét.

A szélgenerátorok nagyon jól kombinálhatók napelemekkel, hiszen amikor nem süt olyan erősen a Nap, sokszor erősebb a szél. Így nagyobb arányban, és nagyobb biztonsággal oldható meg az áramellátás környezetbarát, megújuló energiákkal.

A szélgenerátorokat telepíthető sziget üzemben – ekkor a megtermelt energiát helyben használják fel –, vagy az elektromos hálózathoz csatlakoztatva. Az utóbbi megoldás előnye, hogy azt az árammennyiséget, amit nem használunk fel (mert pl. napközben nem vagyunk otthon) átveszi a villamos hálózat, tehát nem kell a tárolására szolgáló akkumulátorokról külön gondoskodnunk. Ha pedig éppen nem termel a szélkerék annyi áramot, amennyit felhasználunk, akkor is lesz elegendő áramunk a hálózatból. Termelésünket és fogyasztásunkat egy speciális villanyóra méri, ami a bejövő és kimenő áramot is számolja, a végén pedig a kettő különbsége szerepel majd a számlán.