Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Problémás víz 2. A vízszennyezés forrásai

Tudta Ön, hogy az óceánokba évente 2,6 millió tonna nitrát, 2,5 millió tonna cink, 370 ezer tonna ólom kerül? A folyókba és tavakba pedig 300 milliárd liter szennyvíz kerül.

A mezőgazdaságban évente 80 millió tonna műtrágyát használnak. Évente több mint 120 millió tonna mosószert, kozmetikumot használunk fel.

A vizek szennyezése hatalmas méreteket öltött. Az ipari és mezőgazdasági tevékenység következtében savak, lúgok, az egészségre káros fémek és nem fémek, szerves anyagok, növényvédő szerek, gyomirtók, hormonok kerültek vizeinkbe.

A vízszennyezés legjelentősebb szereplője az ipar, elsősorban a vegyipar. Az ipari szennyvíz mennyisége naponta 2,5 millió köbméter, melynek mintegy a fele kerül tisztítás nélkül a szabadba.

A másik nagy szennyező a mezőgazdaság. Vegyszerek, gyomirtók, rovarirtók, műtrágyák kerülnek a felszíni vízkészletbe. Ezen kívül a háztartások szerepe óriásira növekedett a mosószerek, öblítők, vízlágyítók, kozmetikumok, savak és lúgok széleskörű használatával. A szennyezett víz sajnos több környezeti katasztrófához vezetett. A balesetek, az emberi figyelmetlenség és felelőtlenség következményei súlyos sebeket ejtettek a természeten, és így a mi életünkön is.

Ezért különösen fontosak a víz minőségének vizsgálati módszerei és a víztisztítás lehetőségei!

Barna István

„vízügyi” szakértő

További kérdésével, észrevételével forduljon a Szakértő rovatban Barna Istvánhoz, aki válaszol a vízzel és víztisztítással kapcsolatos kérdésekre.