Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Néma járvány: az ipari vegyi anyagok károsítják a gyermekek agyát

A magzati életben és a korai gyermekkorban igen ártalmasak lehetnek a környezetben előforduló ipari vegyi anyagok: károsíthatják az agyat és idegrendszeri fejlődési rendellenességeket, autizmust, hiperaktivitást, figyelemgyengeséget és szellemi visszamaradottságot okozhatnak.

A Harvard Közegészségügyi Intézet (Harvard School of Public Health) és a Mount Sinai Orvosegyetem (Mount Sinai School of Medicine) kutatói szisztematikus vizsgálatnak vetették alá az ipari vegyi anyagokról hozzáférhető adatokat, hogy beazonosítsák, melyek azok, amelyek minden valószínűség szerint károsíthatják a fejlődő agyat.

202 ilyen vegyi anyagot találtak, és arra a következtetésre jutottak, hogy a vegyi anyag-szennyezés gyermekek millióinak agyát károsíthatta már világszerte. Csak ezidáig ezzel senki nem foglalkozott...

Az amerikai kutatók elővigyázatossági megközelítést sürgetnek, olyat, amilyet az Európai Unió már elkezdett alkalmazni, mert az USA-ban a vegyi anyagok toxicitásának tesztelésére minimális előírások vonatkoznak.

"Az emberi agy nagyon finom és sérülékeny szerv. És mivel az agy optimális működése a szerv integritásától függ, a kis sérüléseknek is komoly következményei lehetnek" - mondja a Harvard professzora.

Minden 6 gyermek közül egynek valamilyen fejlődési rendellenessége van. Az idegrendszeri fejlődési rendellenességek kezelése bonyolult és költséges.

Az elmúlt évtizedekben egyre gyűltek a bizonyítékok arra nézve, hogy az ipari kémiai anyagok összefüggésbe hozhatók az idegrendszeri fejlődési rendellenességekkel. A vegyi anyagok közül az ólom volt az első, amiről bebizonyították, hogy mérgezi a fejlődő agyat - pedig arról már évszázadok óta tudták, hogy neurotoxikus - a felnőttekre. De a gyermeki agy a felnőtténél sokkal érzékenyebb a kémiai anyagok mérgező hatására. A fejlődés során ugyanis az agy egy sor igen bonyolult folyamaton megy át, amelyet a toxikus anyagok megszakíthatnak. Az agy kivételes érzékenysége a magzati kortól egészen a serdülőkorig tart.

A kutatók igazolták, hogy egyes környezetszennyező vegyi anyagok - mint az ólom vagy a higany - alacsony koncentrációban nem feltűnő, de komoly tüneteket okoznak, és csökkentik az intelligenciát vagy megváltoztatják a magatartást.

Figyelmeztetnek, hogy korántsem 202 idegrendszerre veszélyes vegyi anyagról lehet szó, mert a laboratóriumi tesztek mintegy 1000 kémiai anyagról bizonyították be az idegrendszeri toxikusságot.

Kutatásaik során a Harvard kutatói összesen öt anyagot vizsgáltak a listából: az ólmot, a metilhiganyt, az arzént, a PCB-ket és a toluolt, mert csak ezek mérgező hatásáról lehetett összeszedni elegendő mennyiségű dokumentációt. Az anyagok közül az ólom kisebb-nagyobb mértékű mérgezése az, amiről a legtöbb tudás gyűlt össze, hiszen az ipari országokban gyakorlatilag az 1960 és 1980 között született összes gyermek érintett. Az effajta mérgezettséget nevezik a Harvard kutatói "néma járvány"-nak. Némának: mert nem szólnak róla az egészségügyi statisztikák. Járványnak, mert világszerte oly sok gyermeket érint.

Az ólmozott benzin hatására a gyermekek IQ-ja csökkent: a 130 fölötti IQ-k gyakorisága a felére csökkent, a 70 alattiaké viszont megnövekedett... A krónikus ólomexpozíció hatására csökken a figyelem időtartama - és megnő az agresszivitás...

Kései hatásként pedig: idősebb korban jobban veszélyezteti az ólmozott benzines levegőn felnőtt generációkat a Parkinson-kór és más, idegrendszeri degeneratív betegség.

"A jövő generációk agya a legféltettebb gazdasági javaink egyike, és nem vagyunk tudatában annak, hogy mennyire sérülékeny kincs, mennyire kell óvni" - mondta a tanulmány egyik szerzője.

Forrás: EurekAlert

Harvard School of Public Health

2007-02-17