Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Hordozók

Évszázadok óta bevett szokás, hogy az édesanya a testén hordozza csemetéjét. Igaz a babakocsi és egyéb kényelmi eszközök visszaszorították elterjedését, ennek ellenére egyre többen használnak hordozókat és különféle eszközöket.

Országjáró csemeték

A tibeti nők a meztelen bőrükre erősítve, gyapjúruhájuk alatt cipelik gyermekeiket. Az afrikai kung gyerekek egy kendőre erősítve éjjel-nappal anyjuk csípőjén lógnak, és kb. hároméves korukig korlátlanul szoptatnak.

A japán csecsemőket a derék szintjére rögzítik egy selyemzsinórral, amelyet aztán elöl megcsomóznak, még Észak-Afrikában bőrből készült babaerényt viselnek a nők, melynek anyaga azon állatokból származik, akiket a gyermek születésekor áldoztak fel az isteneknek, hálából az anya és a gyerek egészségéért. Dél-Amerikában a nők takarót erősítenek a vállukra és a derekukra elképesztő gyorsasággal és ügyességgel, majd a babát a fejükön átemelvén a hátukon kialakított erszénybe csúsztatják.

A kínaiak babahordozója egyetlen, hosszú kendercsík: először párnát erősítenek a majd fejtámlaként szolgáló szakaszhoz, ráfektetik a babát, aztán a kétoldalt lelógó, nagyjából egyenlő hosszúságú pántot szorosan tartva az anya a hátára emeli. Ezt követően a két pántot a vállán előrehozva, mellkason keresztezve körbetekeri azokat a derekán, és elöl köti meg. Törökországban a csecsemőket textilbugyrokba teszik, amelyeket három, gúlába döntött gerenda csúcsáról lógatnak alá. Jamaicaban hasonló a felállás, bár itt a puttony helyett vödörszerű dézsát használnak, amelybe a csecsemőt függőlegesen helyezik bele. A vödröt ezután leteszik az udvar közepére, hogy a baba láthassa az állatok mozgását, testvéreinek, unokatestvéreinek játékát.

Miért jó a hordozó?

Mint tudjuk a testi kontaktus jótékony hatással van a gyermek fejlődésére. Számos kutatás igazolja, hogy azoknak a csecsemőknek, akiket gyakran ölbe vesznek, megölelnek, az érzelmi élete sokkal egészségesebben fejlődik, mint azoké, akiknek hosszú időszakokra nélkülözniük kell a fizikai kontaktust.

A hordozás erősíti a bizalmat és a kötődést baba és mama, baba és papa között. A szemmagasságban levő hordozott babának több alkalma nyílik arra, hogy részt vegyen a körülötte zajló beszélgetésekben, megfigyelje, ahogy anyja tesz-vesz. Többet tanul, kevésbé unatkozik.

Az újszülöttek számára a hordozás biztosítja mindazt, ami számukra ismerős ebben a nagy új világban: anyjuk ismerős hangját, illatát, táplálékot, az egyszerre nyugtató és stimuláló mozgást, a szorosságot, kellemes meleget. Tegyük be őket a kendőbe, és szinte erőfeszítés nélkül mindent megkapnak, amire szükségük van.

Hordozókendő

Legnagyobb erénye, hogy már újszülött kortól is használható. Praktikus és kényelmes szállítóeszköz. Nem vágja a vállat, a súly egyenletesen oszlik el a felsőtesten. Megkönnyíti a közlekedést, a tömegközlekedési eszközökön nem kell a babakocsit emelgetni, és nem lélegzi be a füstöt térdmagasságban a gyermek. Ugyanakkor otthon is használható, ha a baba az anya közelébe szeretne lenni.

Szoros testközelséget biztosít a baba és az édesanya között, a több pozíció közül minden életkorban kiválasztható az, amelyik ideális a gyermek fejlettségi szintjéhez. A kendő több méretben kapható. A helyes méret kiválasztását a testmagasság határozza meg. A kendő alapanyaga 100% pamut. Otthon mosógéppel tisztítható.

Több típusa is kapható. A hagyományos hordozókendő legtöbbször téglalap alakú, több méter hosszú, szövött vagy kötött, természetes anyagú textil kendő. A karikás kendő a hordozó olyan változata, amelynél csomózás helyett a kendő egyik végét két karikán fűzzük át.

Kenguru

Funkcióban megegyezik a hordozóval, de felépítésében teljesen különbözik. Itt már egy merevebb, párnázott anyag segítségével ülő helyzetben helyezkedhet el a baba. A legújabb fajták merevített háttámlával kaphatók. A szakemberek egy része úgy véli, a pici, ülni még nem tudó baba gerincét túlságosan megterheli az ülő helyzetben való hordozás. Mások azzal igyekeznek cáfolni ezt, hogy a szülő a karjával úgyis folyamatosan támasztja a baba hátát, így ez a testhelyzet nem fárasztó a gyerek gerincének. Használhatjuk kifelé és befelé fordítva is, attól függően, hogy mennyire variálható a kenguru.

Összeállította: Koczka Kinga

Kapcsolódó cikkek


» Biztonsági gyermekülés