Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Karácsonyfa mustra

Hamarosan megjelennek az utcákon a karácsonyfa árusok. Ha még nem tudjuk, milyen fenyőt szeretnénk, itt az ideje, hogy megismerjük a különböző fenyőfajtákat!

Közönséges luc - Picea abies

Az egyik legismertebb és legkedveltebb fenyőfajta. 30-40 méter magas, koronája hengeresen kúpos. 1-2,5 cm hosszú levelei négyélűek, megszáradva lepotyognak. Gondozása: Páraigényes, az üde talajokat kedveli. Száraz levegőjű lakásban érdemes vízzel töltött karácsonyfatalpba állítani, különben hamar lehullanak a tűlevelei.

Ezüstfenyő - Picea pungens

Az ezüstfenyő az egyik legkedveltebb fenyőfajta. Tűlevelei szúrósak, szürkés vagy kékes árnyalatúak, keskeny, kúpos koronájú, 20-30 méter magas fa. Több színben választható. 2-3 cm hosszú levelei szintén négyélűek és megszáradva lehullanak.   Gondozása: Nem túl igényes fajta, ám jó talajt és napos helyet igényel. A luchoz képest jobban viseli a fűtött, párátlan lakást, de levelei egy hét után hullani kezdenek. A földlabdás változat elérheti a három métert is, de általában sajnos az ünnepek utáni kiültetéseket nem éli túl.

Erdei fenyő - Pinus sylvestris

20-30, de akár 40 méter magasra is megnőhet. Fiatalon a koronája kúpos, később szabálytalanná válik. Törzse sárgás-vöröses. 3-7 cm-es tűlevelei kettesével állnak, kékes vagy szürkészöld színűek, közepesen merevek. Három-hétcentiméteres tűlevelei kettesével állnak, gyakran csavarodottak, szürkészöld színűek. Törzse felső része rókavörös, tobozai kicsik. Gondozása: A talaj és a klíma iránt közepesen igényes.  Vágottan ritkán kapható, inkább földlabdás változatai népszerűek. Hosszú levelei és ritkás ágszerkezete miatt nehezebb díszíteni, gyantája viszont kellemes illattal tölti be a lakást.

Fekete fenyő - Pinus nigra

Az erdeifenyő közeli rokona, magasságuk nagyjából megegyezik. Tűlevelei – az erdeifenyő leveleihez hasonlóan – kettesével állnak, de azoknál jóval hosszabbak, a tíz centimétert is meghaladják. Sötétzöld színe miatt a fa messziről feketének látszik, nevét is innen kapta. A túl hosszú levelű példányok nehezen díszíthetőek. Erős gyantatermelő, ezért óvatosan bánjunk vele! Gondozása: szélsőséges  környezeti feltételek közt is elvegetál. Illatos, a szobai klímát is jól bírja, de tűlevelei kiszáradva különösen szúrnak. Ennek "köszönhető" agresszív terjeszkedése olyan területeken is,  (főleg homokra telepítették), ahol tájidegen elemként kiszorítja az ottani életközösséget.

Nordmann jegenyefenyő - Abies nordmanniana

Szép koronája, fényes levelei és tűleveleinek megtartása miatt az egyik legdivatosabb karácsonyfa, ennek viszont el is kérik az árát. Tömött, kúpos koronájú fa, 20-30 méter magas is lehet. A lapos, gyümölcsös illatú, 2-3 cm hosszú levelek a hajtás felső részén félkörben állnak, rászáradnak az ágakra, nem hullanak le. A fonákon 2 viaszcsík látható, ez az egyik legfontosabb ismertetőjel. Gondozása: Igényes faj, fiatalon fagyérzékeny lehet.

Forrás: