Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Öngyilkos fogyasztószer

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMEA) jelentései szerint a rimonabant nevű fogyókúrás gyógyszer (amely a dohányosoknak is segíthet leszokni a cigarettáról) alkalmazása nem ajánlatos depresszióban szenvedő betegeknél, ugyanis növelheti az öngyilkossági hajlamot.

A francia illetőségű gyógyszercég által gyártott szert 2006 júniusában engedélyezte az Európai Unió, mint testsúlycsökkentő gyógyszert. Klinikai vizsgálatok igazolták, hogy az rimonabant segíthet a pácienseknek testsúlyuknak akár tíz százalékát is leadni. Nemrég azonban az EMEA illetékesei levélben figyelmeztették az orvostársadalmat a gyógyszer mellékhatásairól, amelyek között pszichikai zavarodottság és depresszió is szerepel. Ezek után nyilvánvalóvá vált, hogy a szer alkalmazása nem kívánatos olyan betegeknél, akik súlyos mentális problémákkal, például depresszióval küzdenek. - írja a MediPress.

A mostani figyelmeztetés az EMEA emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottságának (CHMP) köszönhető, amelynek munkatársai az engedélyeztetés pillanatától figyelemmel követték a szer hatásait. Bár a CHMP szerint a szer jótékony hatása miatt még így is megéri az alkalmazásával járó kockázatot, azonban a gyógyszer semmiképp sem ajánlható súlyos depresszióban szenvedő betegeknek. Akkor is meg kell szakítani a kezelést, ha a páciensnél a gyógyszer alkalmazása közben alakul ki a depresszió. A CHMP jelentését elküldte az Európai Bizottságnak, ahol majd végső döntés születik a szer jövőjét illetően.

Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hivatal (FDA) múlt hónapban kiadott nyilatkozata szerint a gyártó cég nem tudta igazolni, hogy a rimonabant biztonságos, így nem hagyta jóvá annak az Egyesült Államokban való használatát. A brit Daily Mail című lapban megjelent cikk szerint az FDA azért nem engedélyezte a készítmény forgalmazását, mert a rimonabant kipróbálási vizsgálataiba bevont páciensek közül ketten öngyilkosságot készültek elkövetni a szer hatására. Egy másik beteg még a lányát is megpróbálta megölni.

A rimonabant-ot elsősorban igen magas testtömeg-indexű betegeknél (nagyobb mint 30) alkalmazzák megfelelő diétás program mellett. Sok olyan páciens is szedi azonban a szert, akik csak túlsúlyosak, illetve olyanok, akiknél valamilyen okból fennállt a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának veszélye.

A rimonabant ún. cannabinoid receptor antagonista, blokkolja az egyes típusú cannabinoid receptort az agyban, így segít kontrollálni az élelmiszer-bevitelt, mert a receptor blokkolásával elkerülhető a túlevés.

Forrás: STOP/MediPress

2007-07-25