Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Szoptatás alatti táplálkozás

Az anyának a szoptatás során - a sajátján kívül - legfeljebb napi 1 liter folyadékra és 600-800 kilokalóriának megfelelő energiát tartalmazó tápanyagra van szüksége. Az emlőből való etetés alatt hasonló étrend ajánlható, mint terhességkor, tehát zöldségekben, gyümölcsökben és teljes értékű gabonákban gazdag.

Vannak olyan ennivalók, melynek fogyasztása a szoptatás alatt ajánlott vagy kerülendő. Bár minden kismama és baba más és máshogy reagál dolgokra. Azokat az ételeket, amelyek elfogyasztása után a babának nem ízlik az anyatej, tanácsos kihagyni az étrendből, vagy ha lehet, akkor változtatni a fűszerezésén.

Ajánlott élelmiszerek

Kerülendő élelmiszerek

Fogyaszt vagy sem?

Mi az igazság: a szoptatás fogyaszt? Igen is meg nem is! Az emlőből való etetés alatt mintegy 500-800 kalóriával többet éget az édesanya szervezete, mint egyébként, ezért átlagos, normális étrend mellett is mindenképpen beszélhetünk fogyásról.

Minél többet szoptatunk, annál több tejtermelő hormon szabadul fel és annál gyorsabban szabadulunk meg a zsírpárnáktól is. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden anyuka hamar visszanyeri régi alakját.

Azok, akik már a terhességük előtt, vagy a közben is súlyproblémával küszködtek, gyakran éppen azért kénytelenek idő előtt abbahagyni a szoptatást, mert a pluszkilók bizony a tejképző hormon szintjét is jócskán lefelé nyomják.   

Ne legyen fogyókúra!

Tudom, hogy minél hamarabb szeretnéd visszanyerni régi alakod, de érdemes még egy kicsit várnod vele. A megfelelő anyatejhez elengedhetetlen az egészséges táplálkozás, amibe nem minden esetbe fér bele a fogyókúra. Nem megfelelő táplálkozás esetén az anya saját raktározott készleteit mozgósítja.

De mint tudjuk a zsírszövetekben nemcsak hasznos tápanyagok, hanem olyan egyéb zsírban oldódó vegyületek is felhalmozódnak az évek során, amelyekre a szervezetnek nemhogy semmi szüksége nincs, hanem egyenesen káros hatásúak.

Nehézfémek, növény védőszerek, vegyszerek, egyéb szerves vegyületek sokaságága kerül időről-időre az emberi testbe. Egyszóval a helytelen táplálkozás és fogyókúra miatt a csecsemő kerülne veszélybe.

A 4 fő bűn

1. Koffeintartalmú italok

Az élénkítő anyagokat tartalmazó italokról (erős tea, kávé, koffeintartalmú üdítők) tudni kell, hogy az anya vérkeringésébe bekerülve a koffein és a teofillin bejut az anyatejben és így a csecsemő szervezetébe is. „Kettő az egyben”, mert lényegében ugyanolyan hatással van a babára, mint az édesanyára.

 Ha pedig több élénkítő jut a bébi szervezetébe, szopás után nehezen, vagy esetleg egyáltalán nem alszik el. 

Ha a kávé íze hiányzik, akkor semmi gond nincsen, nyugodtan fogyaszthatsz cikóriából készült kávét. Egyrészt sokkal egészségesebb, tápértéke és fehérje aránya is magasabb. Másrészt segítségével könnyebben megszabadulhatunk a kávétól és annak káros hatásától.

2. Alkohol

Alkoholt tartalmazó italok fogyasztás kifejezetten tilos. Szintén a cigihez és a koffeinhez hasonlóan az anya véréből bekerül az anyatejbe és a csecsemő szervezetébe. A használata lelassítja az agyműködést és kárósítja a szervezetet. Fokozza az esetleges kedvetlenséget, vagy rosszabb esetben depressziós állapotot. 

3. Cigaretta

A cigi az, amiről nagyon nehéz lemondani. Ha egyszer sikerült, lehetőleg ne szokjunk vissza azonnal a gyermekágy idején. Ugyanis, mint az elfogyasztott koffein a nikotin is bekerül az anyatej révén a csecsemő szervezetébe. Mégis ha valaki nem bírja megállni, akkor legalább a szoptatás után gyújtson rá.

Ez azért fontos, mert a nikotin azonnal bejut a szervezetbe, és két-három óra alatt tűnik el onnan.

Egyszóval jól megválasztott időpont, nem olyan károsító, persze ez senkit nem ment fel alóla.  Ám ha a szoptató anya 15-20 szál cigerettát szív, akkor a csecsemőnél már a nikotinmérgezés tüneteinek is megjelenhetnek.    

4. Gyógyszer

Gyógyszert kizárólag orvosi javaslatra és nagy odafigyeléssel, orvos utasításának pontos betartása mellett szabad csak alkalmazni. Bármilyen más gyógyhatású készítmény szedése előtt, vagy mellékhatások jelentkezésekor feltétlenül tájékoztatni kell az orvost.

Koczka Kinga