Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Ha nem jön időben a baba- túlhordás

Nincs annál rosszabb, mikor visszafele számolod a napokat, és mégsem jön el. Nem kell pánikba esned, ha a babád, nem érkezik meg pontosan. Nagyon sok esetben a túlhordásnál csak számolási hibáról van szó.

Mikor beszélünk róla?

Ha a kismama a kiirt időpontig, vagyis a 40. betöltött terhességi hétig nem szül meg, akkor terminustúllépésről beszélünk. Ez nem egyenlő a túlhordással, még abban a periódusban van, ami nem számít annak. Túlhordásról csak akkor beszélünk, ha ezt követő 2.hétig vagyis a 42. hétig nem következik be a szülés. A terhességek 10%-nál előfordulhat, de veszélyei miatt nem várják meg az elkövetkező időszakokat.  

Rossz számolás

Nem kell pánikba esned, ha a babád, nem érkezik meg pontosan. Nagyon sok esetben a túlhordásnál csak számolási hibáról van szó. Leggyakrabban a hosszabb vagy rendszertelen ciklusok miatti, a számítottaknál későbbi fogamzás okozza a pontatlanságot. A szülés várható idejét legegyszerűbben úgy számolhatjuk ki, hogy az utolsó menzesz első napjának dátumából levonunk három hónapot, és az így kapott dátumhoz hozzáadunk egy hetet. A kijött időpontot nevezzük terminusnak, vagyis a szülés várható időpontjának. A legbiztosabb támpontot mégis a koraterhességben végzett ultrahangos mérés nyújtja, segítségével viszonylag pontosan meghatározható a csöppség jövetelének időpontja.

Okai  

Persze ez nem jelenti azt, hogy minden esetben számolási hibáról van szó, vannak bizonyos tényezők, okok a túlhordásra hajlamosítanak:     

Veszélyek

 

Mint ahogy a koraszülésnek, úgy a magzat túlhordásának is vannak veszélyei. A méhlepényt, a gyerek oxigén- és tápanyagellátásáért felelős, és mindössze 40 héten át, gondoskodjon a magzatról. Mivel korlátozva van az idő, túlhordás esetén a méhlepény idővel elöregszik, keringése romlik és gyakran már nem képes a magzatot megfelelően ellátni oxigénnel és tápanyagokkal. Mint láthatjuk, nem kevés kockázattal jár. Jó lepényfunkciók mellett vannak olyan tartalékok, melyek ezt a romlást kompenzálják, beszűkült keringés esetén azonban nincsenek. Így a magzat a fájások megindulásakor közvetlen életveszélybe kerülhet. Ugyanakkor a túlhordás esetén a magzatvíz mennyisége is csökken, emiatt a köldökzsinór a magzat teste és a méhfal közé szorulhat. Ami szintén hatással lehet a keringésre. Tartós zavarok esetén a magzat sorvadásához, agyi károsodásához, vagy legvégsőbb esetben elhalálozáshoz vezethet. A lepény normál működése mellett, a magzat tovább növekedhet. Ezért fordulhat elő, hogy a túlhordott magzatok 1/3 4000 grammnál nagyobb. Bőre is árulkodik, nem olyan minta a legtöbb újszülötté, felázott, hámló, esetleg repedezett.

Mit csinálj!

A szülés megindítására csak indokolt esetben kerül sor, ha a magzat életfeltételei romlanak és jóléte veszélyben forog. Ebben az esetben az orvosnak mindenképpen közbe kell avatkoznia, legkésőbb két héttel a kitűzött időpont után a nőgyógyász megindítja a szülést. Nem feltétlenül kell eddig várni a kismama is segíthet a szülés megindításában. Ilyenkor a mozgás jó hatással; sétáljon, biciklizzen, persze mértékletesen, vagy vegyen egy meleg fürdőt. Sőt sokan a legjobb megoldásnak a szexuális együttlétet javasolják, mert az orgazmus alatt a méh jobban összehúzódik a szokásosnál, a spermában lévő prosztaglandin nevű anyagok, illetve a szexuális idegi ingerek miatt. Bár a szülésmegindítás eme sajátos módjáról megoszlanak a vélemények.

 

Kincses Fanni