Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Gyermekkori fejlesztés: félünk a nyugati módszerektől

A módszer, mellyel a kisgyermekek intelligenciája fejleszthető, Nyugaton már régóta ismert és elismert. A szülők szókártyákkal és képekkel tanítják gyermeküket olvasni, számolni vagy idegen nyelvre.

Egy amerikai professzor, Glenn Doman fejlesztette ki az Okos baba programot, melynek a világ minden részén vannak már követői. Azok a szülők, akik a professzor által vallott nézetek magukénak érzik, már egész kicsi korban elkezdik tanítani gyermeküket szó- és képkártyákkal olvasni, számolni és idegen nyelvre. A módszer hívei állítják, így megsokszorozható gyermekük intelligenciája és általános műveltsége. Mások azonban támadják a babájukat rendszeresen tanító szülőket.

Akik támadják a módszert, azt mondják, a gyerekeket ráérünk később is játékosan fejleszteni. Fontos azonban figyelembe venni, hogy az agysejtek között az élet első három évében több trillió összeköttetés alakul ki, így a baba kapcsolatai és tapasztalatai ezekben az években nagyban meghatározzák, hogyan fejlődik az agya - írja a Délmagyarország.

Ha a baba a jókedvet összekapcsolhatja a tanulással, és azokkal a személyekkel élheti át ezzel kapcsolatos mindennapi élményeit, akikben megbízik és akiket szeret, akkor gyorsan tanul élete első néhány évében - mondta Bán Annamária, a program magyarországi meghonosítója, aki szombaton a Somogyi-könyvtárban tartott szemináriumot.

Nyugaton sokkal nagyobb hagyománya van annak, hogy a szülők otthon foglalkozzanak a gyerekeikkel. Ott már régóta ismerik és elismerik ezt a programot - állította.

Forrás: STOP/Délmagyarország