Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Szénanátha, allergia avagy a pollenek támadása

Ki ne ismerné az allergia jellegzetes tüneteit? Folyik az orrom, viszket, ég a szemem, tüsszögök és bármit teszek, és várom a pollenszezon végét, mint a megváltót. Lehet tavasz, lehet nyár, lehet ősz vagy bármelyik.

Ha nem mi, hát valamelyik családtagunk szenved, de rendesen

Jöhetnek a gyógyszerek, egyikük, nyugtat, másikuk nem. Ráadásul a tünetek évről-évre rosszabbak – de egyes években jobbak –. Ezeket a tüneteket okozhatja fű, fa virág, de bizony a penész, a poratka, a kutya- vagy macskaszőr is. Bármire allergiásak lehetünk.

És ha tudjuk mi okozza jobb? Csökken azzal az allergiás tünet?

Esetenként igen, mert lehet porszívózni, légtisztítani stb., de sokszor csak rettegéssel tölt el minket, mert már félünk a szezontól, ami akár fokozhatja is tüneteinket. Ráadásul az éghajlatváltozás kapcsán az ősz kitolódik, a tavasz hamarabb jön és a virágzási időszak így megnövekszik.

Ha hagyományosan közelítjük meg a problémát, akkor ok-okozati összefüggést keresünk (egy ok, és annak okozata). Az allergia egy fokozott immunreakció, ami valamilyen fentebb említett ágens jelenlétében fokozottan jelentkezik. Ha az adott anyaggal először találkozunk, kialakul az immunreakció, és kialakul egy immunrendszeri emlékezet is. Így a következő találkozáskor a reakció már erősebb. Ilyenkor egyes fehérvérsejtek aktivitása fokozódik és hisztamint szabadítanak fel, mely a tünetekért felelős.

Mit tehetünk tehát?

Hagyományosan a szezont antihisztamin tartalmú gyógyszerekkel lehet átvészelni. A szezonban nem nagyon mozdulunk ki, illetve éjszaka érdemes átszellőztetni a lakást, mert akkor kisebb a pollen koncentráció.

Van pár természetes megoldás is a tarsolyban

Ezek általában a gyulladás csökkentését célozzák. Egyesek általánosan gyulladásellenesek, míg mások specifikusan az allergiás reakció esetén jók. Elsőként pár növényi hatóanyagot említenék, melyeket bátran lehet javasolni.

Dr. Gulyás Tamás - drgulyas.hu