Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Virslit, de milyet?

A Szilveszter elmaradhatatlan kelléke a virsli, melyet ilyenkor nagy előszeretettel fogyaszt mindenki. De ha nem szeretnénk betegen köszönteni az Új évet, érdemes körültekintően választani.

Nagy átlagban elmondható, hogy mire Szilveszterkor a virsli az asztalra kerül, már a legtöbbünk elfogyasztott némi alkoholt. Így aztán nem biztos, hogy észrevesszük azokat az egyértelmű jeleket, amelyek arra utaltak, hogy ezt a virslit nemhogy megenni, de megvásárolni sem lett volna szabad.

Ha nem akarunk rosszul lenni

Mint mindennek, a virsli előállításának hivatalos szabályai vannak. Így a termék legfeljebb 3 centiméter átmérőjű lehet, a húspép pedig természetes-, és műbélbe is tölthető. A füstölés történhet keményfával, vagy aromaanyag párologtatásával. Ha a csomagoláson a “füstölt ízű” kifejezést olvassuk, akkor a füstaromát kevertek a húspépbe. Az igazi virslinek legalább a 40%-a hús. A fehérje 10, a zsír 25, míg a só legfeljebb 2,5% lehet.

Ha igazán jó minőséget szeretnénk, akkor a vásárlásnál ne az árat nézzük először, hanem azt, hogy a kiszemelt virslinek hány %-a hús. Akár hatalmas házibuli, akár csendes szilveszter éjszakára készülünk, ne rontsuk el azzal az év utolsó napját, hogy rosszul választottuk ki a virslit. Higgyük el, hogy ebben az esetben nagyon is igaz, hogy olcsó húsnak híg a leve.

Milyen virslit válasszunk?

A szakemberek szerint érdemes a vákuum csomagolt termékeket előnyben részesíteni, mert ott igen kicsi az esélye annak, hogy romlott terméket vásároljunk. Ha mégis a kimért virsli mellett döntünk, ne szégyelljük kicsomagolni és megszagolni a virslit. Igen kellemetlen, ha otthon vagy az elfogyasztás előtt derül ki, hogy romlott a virsli.

Legyünk körültekintőek, és igyekezzünk inkább minőségi termékeket választani. Ne feledjük el, hogy milyen problémákat okozhatunk azzal, ha nem így cselekszünk.

Madudák Tímea