Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Gyermekek félrenyelése - újraélesztése

Statisztikák szerint az otthoni balesetek 25 %-a négy évesnél fiatalabb gyermekek körében fordul elő. Három év alatti gyermekeknél leggyakrabban a félrenyelés, illetve idegentestek légútba kerülése okoz balesetet Ez a légutak teljes elzáródását okozhatja, így életveszélyes lehet. A gyermekek előszeretettel vesznek a szájukba mindenféle tárgyat, ami a kezük ügyébe akad. Ezért csecsemőknél és kisgyermekeknél leginkább a szájba vett apró tárgyak (üveggolyók, apró játékalkatrészek, túl nagy ételfalatok) lenyelése okozhat gondot.

Mire figyeljen oda?

Az egyik legfontosabb dolog, hogy mindig korosztálynak megfelelő játékot vásároljon gyermekének. A játékok csomagolásán fel van tüntetve az ajánlott kor, amit érdemes mindig figyelembe venni.  

A 3 év alatti korosztálynak szánt játékok nem lehetnek olyan kis méretűek, vagy nem tartalmazhatnak olyan hozzáférhető kis alkatrészeket, amelyeket a csecsemő lenyelhet, vagy belélegezhet. Ezeknél a játékoknál fontos követelmény, hogy a használat során fellépő jelentős tépő és koptató igénybevételt kibírják, ne keletkezzenek rajtuk sérülések, törések, mivel az éles törött darabok, vagy az ily módon hozzáférhetővé vált kis méretű golyók, stb. kockázatosak lehetnek.

Az apró tárgyakon kívül nem árt távol tartani csemetéjétől a nylon zacskót vagy egyéb ilyen anyagú tárgyat. Rendkívül veszélyes lehet a gyermek számára, hiszen könnyen az arcára, fejére helyezheti, ami akár fulladáshoz is vezethet. Félrenyelést okozhat a nem megfelelő nagyságú étel is.

Törekedjen ezét arra, hogy minél kisebb méretű ételt (kisebb darabokban) adjon a gyermeknek, a gyümölcsöket pedig mindig magozza ki!

Mit csináljon a csecsemő félrenyelésekor?

Csecsemő fuldoklása esetén azonnal mentőt kell hívni, ám - mivel ilyenkor minden perc drága nem szabad tétlenül várni a segítség érkezését. Ha nagyon pánikba esik, és nem tudja, hogy mit kell tennie, kérje a diszpécser segítéségét!

Nagyon fontos!
A csecsemőknél nem alkalmazható a Heimlich-fél műfogás. Nem szabad a fuldokló csecsemőt, gyermeket fejjel lefele lógatni, rázni. Nagyobb kárt okozhat vele, ugyanis a fej súlyából adódó erő nyaki gerincsérüléshez vezethet, másrészt agysérülést szenvedhet a gyermek.

Csecsemő és gyermek újraélesztése