Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Anyajegy-melanoma vizsgálat

Mi a melanoma?

A melanoma az egyik legrosszabb indulatú daganat. Mindössze a bőrdaganatok 4%-át teszi ki, ám a bőrdaganat miatti halálozás túlnyomó többségéért a melanoma felelős. Gyakorisága évről-évre fokozódik. Az esetek száma az elmúlt 20 év során a duplájára emelkedett. Ezért kivizsgálása létfontosságú, mert az időben észrevett melanoma gyógyítható. Ugyanakkor bőr rendszeres önvizsgálata rendkívül fontos a megelőzésében.

 

Hogyan történik a vizsgálat?

 

A szakavatott bőrgyógyász számára sokszor már az anyajegy szabad szemmel történő vizsgálata árulkodik a jó- vagy rosszindulatúságról.

A szűrés során a teljes bőrfelület és a látható nyálkahártyák vizsgálatára kerül sor. Bármilyen gyanús elváltozást, anyajegyet tüzetesen megvizsgálnak. Szükség esetén a gyanús elváltozásból szövettani mintát vesznek, vagy a bőrelváltozás sebészi kimetszését javasolják.

 

Gyakori eset azonban, hogy az elváltozásról csak speciális bőrmikroszkóp, úgynevezett dermatoszkóp (sok esetben digitális) segítségével dönthető el, hogy el kell-e távolítani. Amennyiben az bőrelváltozást (anyajegyet) el kell távolítani, minden esetben szövettani (mikroszkópos) vizsgálat alá kell vetni azt, és így pontosan meghatározható, hogy anyajegyről vagy daganatról van-e szó.

 

A festékes anyajegyeket sebészi úton, kimetszéssel kell eltávolítani. Ez a beavatkozás általában helyi érzéstelenítésben, néhány perc alatt elvégezhető, a keletkezett sebszéleket pedig varratokkal egyesítik. Az egyéb úton, például lézerrel, kikaparással, stb. történő anyajegy-eltávolítás nem ajánlott. Az eltávolított mintát minden esetben szövettani vizsgálatnak kell alávetni.

 

Mi a teendő a vizsgálat előtt?

 

A vizsgálat fehérneműre vetkőzés után történik, arcbőr problémák esetén javasolt smink nélkül érkezni a vizsgálatra. Átvizsgáljuk a hajas fejbőrt, arcot, törzset, végtagokat, hajlatokat, körmöket, allergiás, gombás, bakteriális elváltozások tüneteit keresve.

 

Mi a teendő a vizsgálat után?

 

A vizsgálat veszélytelen, és nincs ismert mellékhatása. Ha a sebészi úton távolítják el a anyajegyet, akkor kellemetlenséggel járhat, de nem fájdalommal.

 

Mikortól és milyen gyakran érdemes bőrgyógyászati szűrésre menni?

 

A bőrgyógyászati rákszűrés javasolt minden 18 évnél idősebb nő és férfi számára.

Fontos az anyajegyek rendszeres önvizsgálata. 4-6 hetente ajánlott mosakodás után tükör, fésű segítségével nézze meg anyajegyeit, hogy azoknak, mérete, formája nem-e változott meg.

 

Ha valakinek már volt melanomája, fennáll az újabb daganat kialakulásának veszélye. E betegek bőrét ezért rendszeresen ellenőrizni kell.