Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Biztonsági gyermekülés

 

Évente több ezer gyermek sérül meg biztonsági gyermekülésekben. Egyrészt azért, mert nincs autósülés az autóban. Másrészt a 3-10 éves gyermekek részére használatos biztonsági gyermekülések csupán 37%-a van helyesen beszerelve. A törvény szabályozása szerint a gépkocsiban utazó 150 cm-nél alacsonyabb és 3 évnél fiatalabb gyermeket gyermekbiztonsági ülésben kell rögzíteni.

 
 

 

 

 

 

Igen, rögzíteni kell, de nem mindegy, hogy milyenbe! Ma már a piacon számos biztonsági gyermekülés található. Nehéz kiválasztani a megfelelőt, de elsősorban tisztába kell lenni az alapvető tulajdonságokkal. A biztonsági gyermekülések 5 kategóriába sorolhatók (0-13 kg, 0-18 kg, 9-18 kg, 15-36 kg, 9-36 kg) a gyermek súlyának megfelelően. A vásárlásnál legelsőnek el kell dönteni, hogy a gyermek melyik kategóriába esik bele. Oda kell figyelni a gyermek korára, magasságára és testsúlyára és a személykocsit is hozzá kell kalkulálnia a kiválasztáshoz.

 

 

 

 

Első szempont a biztonság!

 

 

 

Ma már csak az Európai Uniós szabványnak megfelelő autósülések kerülhetnek az üzletekbe. Ám jól tudjuk, hogy néha azért mégis belekerül egy-két nem megfelelő minőségű ülés. Minden gyermekülésen lennie kell egy narancssárga címkének (ENSZ EGB 44/03 (ECE R44/030), amin a karikában lévő nagy E-betű és a mellette lévő szám jelöli a tesztet végző országot, (1-es Németország, 2-es Franciaország). Az alatta lévő nyolcjegyű szám első két számjegye az érdekes, hiszen az mutatja, hogy szabványos-e az ülés. Ha az ECE R után, ha 1-2 betű található, akkor az ülés már nem hozható forgalomba.  Az ülés mindenképpen igazodjon a gyermek életkori sajátosságokhoz. Minimális mozgástere mindig legyen a fejnek, ez az oldalirányú ütközésnél lényeges. Nagyobb gyerekeknél elsődleges az oldal, háttámla, fej és válltámasz állíthatósága. Mindig a gyermek növekedési ütemének megfelelően kell beállítani a gyermekülést.

 

 

 

 

 

Rögzítés

 

 

 

Az egyik legnagyobb probléma a gyermek rögzítése. Mint már említettem nagyon sok esetben nincsen megfelelően rögzítve a gyermekülés sem pedig a gyermek benne. Ha pedig nincs megfelelően rögzítve, egy gyermek 50 km/h-s sebesség mellett bekövetkező frontális ütközésénél a gyermek saját súlyát hússzorosan meghaladó-erővel repül ki az autóból. Mindig legyen a gyermekülés biztonsági övével vagy a személygépkocsi övével bekötve a gyermek! Általában az ülésen külön ábra és színes útmutatás jelzi az öv becsatolását. Ha az ábra alapján mégsem menne, érdemes a bababoltból segítséget kérni a bekötéshez. Néhány dologra nem árt odafigyelni! A biztonsági öv mindig közvetlen a váll felett kell, hogy áthaladjon. Az övrésze szabályozható, melyet mindig a baba méretének megfelelően kell beállítani - nem túl szorosan, nem túl lazán, csavarodásmentesen. Kicsúszás elkerülése végett a gyermeknek minél kisebb mozgástere legyen.

 

 

 

Kényelem

 

 

 

A kényelmi szempontok nem elhanyagolhatóak főleg abban az esetben, ha kicsi sok időt fog az ülésben tölteni. Mindenképpen jól nézzük át, hogy megfelelően párnázott legyen a gyermekülés. De az a legjobb, ha magunkkal visszük a kicsit az ülés kiválasztásakor és saját maga is kipróbálhatja, hogy számára melyik a legkényelmesebb. Ha a gyerkőcnek is megfelelő az ülés, akkor pedig egy utolsó próbára tegyük be a személygépkocsiba, hogy oda is megfelelően illeszkedik. Nem utolsó szempont, hogy így legalább ki is próbálhatjuk a bekötésé.  

 

Tudta?
Ma már egyre több gyermekbiztonsági ülés készül Isofix rendszerrel. Az Isofix rendszer segítségével az autó eredeti biztonsági övei szükségtelenné válnak, ugyanis a gyermekülés rögzítése két ponton keresztül történik. Két kampó található a hátsó ülőlapon, melyekhez az ülés közvetlenül rögzíthető.

 

 

 

 

Autóklubok tesztje

 

 

 

Gyermekülés vásárlása előtt érdemes megnézni a külföldi autóklubok teszteredményeit. Hiszen hasznos segítséget tudnak nyújtani a bizonytalan vásárlónak.  Ezek közül a legkiemelkedőbb a német autóklub (ADAC) és az osztrák autóklub (ÖAMTC).  Minden évben négy szempont (biztonság, használhatóság, komfort, kezelhetőség) szerint tesztelik a különféle gyermeküléseket. Töréstesztet műszerrel és próbababákkal, a kényelemi próbát, pedig gyermekek közreműködésével végzik el. A 2008-as ADAC és ÖAMTC teszt győztese a RÖMER Baby Safe Plus Isofix hordozó lett.