Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Egészséges nassolnivalók

Néhány tipp, hogy milyen egészséges és finom falatokkal elégíthetjük ki nassolás iránti vágyunkat.

Étkezések közötti nassolás, stresszoldás, ropogtatás az esti film alatt, csipegetés az elmaradt főétkezés helyett, vagy éppen baráti összejövetelek, partik gyakori kísérői a chipsek, ropik és kisperecek, a különféle kekszek, sütemények és egyéb cukros-zsíros nyalánkságok. Sokszor nehéz ellenállni a finom falatoknak, ám így észrevétlenül akár több ezer kalóriával gazdagodhat szervezetünk. Arról nem is beszélve, hogy az átlagos boltban kapható nassolnivalók gyakran – sokszor különféle adalékanyagokkal dúsított – értéktelen táplálékok.

Nassolni azonban jó. Vannak olyan egészséges rágcsálnivalók, amelyek alacsonyabb energiatartalmúak, adalékmentesek, sőt, esetleg még vitaminban is gazdagok. Ha ránk törne a csillapíthatatlan nassolás iránti vágy, válasszunk gyümölcsöt, zöldséget, olajos magvakat, puffasztott búzát vagy rizst, aszalt gyümölcsöket, ám ezek mennyiségével sem érdemes túlzásba esni. Íme néhány ötlet az egészségesebb csipegetéshez:

Gyümölcsös-mártogatós

Egészséges rágcsálnivalóként legtöbbünknek a gyümölcs jut eszébe. Csak úgy magában, de gyümölcssalátaként, vagy épp turmixnak is finom. Ha csokis nassra vágyunk, készítsünk házilag gyümölcsös-mártogatóst! Ínycsiklandó nassolnivaló lesz az ízlésesen felkockázott, felszeletelt különféle gyümölcsökből, házi csokoládépudingba mártogatva.

A puding készítése:

Hozzávalók: 5 dl zsírszegény tej, 2 púpos evőkanál kukoricakeményítő, 3 evőkanál jó minőségű cukrozatlan kakaópor, kevés nádcukor

Elkészítés: A kukoricakeményítőhöz hozzáadjuk a kakaóport és a nádcukrot, majd kevés tejjel csomómentesre keverjük. A tejet hevíteni kezdjük, majd ha felforrósodott, hozzáöntjük a keményítős-kakaós masszát és rövid ideig főzzük. Ha besűrűsödött tálkába öntjük, majd lehűtjük.

Zöldséges-mártogatós

Egészséges, finom, és ráadásul nagyon gusztusos látványt nyújtanak a különféle formákra vágott zöldségek tálcára sorjázva, a közéjük helyezett kis mártásos tálkákkal. Mártsuk a zöldségfalatkákat a szószba, s már ropogtathatjuk is tévézés közben ropi és chips helyett, de kínálhatjuk akár baráti-családi összejöveteleken is.

Az összeállításhoz tisztítsuk meg a zöldségeket, majd vágjuk ízléses, apró darabkákra. Célszerű az idényzöldségekből – vagy télen a jól tárolhatók közül – válogatni: az őszi-téli hónapokban ott a sárgarépa, karalábé, zellergumó, zellerszár, káposztatorzsa, majd nyáron az uborka, paradicsom, retek, paprika színesítik a palettát.

A zöldségcikkeket rendezzük el egy tálcán, majd egy kis tálkával tegyünk mellé fűszeres szószt, amibe belemárthatjuk a zöldséget. A mártást zsírszegény tejfölből és ízlés szerinti fűszerekből készítsük: préselhetünk bele fokhagymát, és ízesíthetjük kevés sóval és őrölt borssal. Nagyon finom lesz a szósz nyáron friss, télen szárított kaporral ízesítve, de bármilyen fűszerezést választhatunk kedvünk szerint.

Almachips

Az egyik legegyszerűbben elkészíthető egészséges, édes ropogtatnivaló. Az almát megmossuk és megszárítjuk, majd leheletvékony szeletekre felkarikázzuk. Az almakarikákat egy papírral bélelt tálcán szétterítjük, és meleg helyen – például a radiátor közelében – néhány napig szárítjuk. Ha ropogósra száradt, olajban sült burgonyaszirom helyett ezt bűntudat nélkül majszolhatjuk, és ráadásul finom is.

Sült gesztenye

A gesztenye nemcsak finom, de dús vitaminokban és ásványi anyagokban. S bár nem éppen kalóriaszegény, ha mértékkel fogyasztjuk, a krémes sütemények és csokoládék helyett bátran majszolhatjuk. Sütve igazi illatos, téli csemege. Ehhez a gesztenyéket mossuk meg, majd a domború oldalukat késsel vágjuk be kereszt alakban. Áztassuk hideg vízbe, majd egy-két óra elteltével sorjázzuk őket tepsire úgy, hogy domború felük legyen felfelé. Sütőben addig süssük, míg a vágások mentén szétnyílik, és teteje egy kicsit megpirul.

Házi jégkrém

Fagyasztott gyümölcsből, zsírszegény natúr joghurtból és tejből, meg egy kevés mézből remek jégkrémet készíthetünk házilag. A gyümölcsöt, miután kivettük a fagyasztóból, hagyjuk rövid ideig szobahőmérsékleten. Miután egy kicsit kiolvadt, tegyük turmixgépbe, öntsünk hozzá ízlés szerinti mennyiségben natúr joghurtot, egy kevés tejet, a nagyon édesszájúak egy kevéske mézzel is megspékelhetik. Alaposan turmixoljuk össze, és már kanalazhatjuk is.

Magkeverék

Különféle olajos magvakból (dió, törökmogyoró, mandula, keshudió, sózatlan földimogyoró) és aszalt gyümölcsökből (szilva, sárgabarack, meggy, áfonya) házi diákcsemegét készíthetünk. Csak keverjük össze őket egy tálban, és már csipegethetjük is. Bár kétségtelenül egészségesek, kalória- illetve cukortartalmuk miatt mértékkel érdemes fogyasztani.

Joghurtos édesség

Egy édesebb almát kockázzunk fel, öntsünk rá egy kis doboz natúr joghurtot, szórjunk rá egy kevés őrölt fahéjat, és kész is van a kalóriaszegény édes nassolnivaló. Az alma mellé kevés mazsolát is tehetünk bele, így még pikánsabb lesz.

V. Magdi