Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A diszlexia okai és tünetei

A gyermekek nagy része nem szeret olvasni, de sajnos egyre többen nem is tudnak megfelelően. Magyarországon a gyerekek 20%-a küzd olvasásproblémával.

Mi az a diszlexia?

Az olvasás és írás nehézségét diszlexiának nevezik. E betegség esetén a gyermek hiányosan ismeri fel a betűket és a szavakat. A probléma gyakran társul beszédfejlődési, valamint írás- és számolászavarral.

Bárkinél előfordulhat, hiszen a diszlexia a tanulási nehézségeknek az a fajtája, amikor normális intelligenciájú embereknek állandó és jelentős problémái vannak az olvasással, miközben helyesen írnak.

A diszlexia nemzetközi jelenség: a világ minden részén találkozhatunk a betegség miatt olvasási nehézségekkel küzdő gyerekekkel és felnőttekkel.

Magyarországon a gyerekek 20%-a diszlexiás, tehát minden ötödik diák nem képes arra, hogy az írott tananyagot elsajátítsa.

A diszlexia okai

A diszlexiának többféle oka is lehet. Az egyik például a beszédközpont szervi vagy működéses sérülése, amely elsősorban a látási, hallási ingerek felfogásának és azok kapcsolatainak zavarában jelentkezik. A sérülés bekövetkezhet születés előtt, alatt vagy után.

Ennek oka lehet az anya terhesség alatti megbetegedése vagy veszélyeztetett terhesség, nehéz, elhúzódó vagy rohamos szülés, illetve szülés után hosszan tartó sárgaság, középfülgyulladás, agyhártyagyulladás.

Ugyanakkor egyre több kutató hajlik arra, hogy a diszlexia genetikai eredetű betegség.

Ma már ismeretes, mely kromoszómák játszanak szerepet az öröklődésben, a tanulási zavarok biztos megjelenését mégsem lehet előre jelezni.

A diszlexiások agyának sajátosságai megnehezítik, hogy az olvasni tanuló gyerek a kiejtett hangokat az azokat rögzítő írott jelekkel összekapcsolja. Az ilyen összekapcsolások nélkülözhetetlenek az olvasás tanulása során. Ez azonban annak ismeretében megkérdőjelezhető, hogy egyazon személynél is eltérés lehet például más-más nyelveken történő olvasás esetén.

Nyelv és diszlexia kapcsolata

A diszlexia a különböző nyelvekben a helyesírás rendszerének függvényében más-más módon jelenik meg. Könnyebb nyelv esetén nem jelentkezik olyan nagymértékben. Felmérések szerint az olasz iskolások között feleannyi a diszlexiás, mint amerikai kortársaik között. Jó példa erre egy Japánban élő ausztrál fiú, aki angolul diszlexiás volt, de japánul nem. A japán szintén könnyebb az olvasni tanuló gyerekeknek, mert a hangok és a szimbólumok konzisztensek.

Ezen tények ismeretében el kell gondolkoznunk azon, hogy a diszlexia nem is betegség, hanem egy tanulási probléma. Az olvasási nehézség megértési problémát okoz, de ez fordítva is igaz! Ha nem értünk valamit, nehezebben is tudjuk elolvasni.

Gondoljunk csak bele! Ha hangosan olvasunk egy szöveget és egy idegen, ismeretlen szóhoz érünk, mi is lelassulunk, vagy helytelenül olvassuk azt, sőt sokszor az azt követő mondatrészt is (hisz nem tudjuk hova helyezni azt). Sajnos gyermekeknél ez a szokás képes beépülni, és a tanuló esetleg ki is hagy egy-egy szót.

A megértés zavara lehet a jelentés megértésének hiánya, és lehet a nyelvtani összefüggések ismeretének zavara. Hisz szegény gyermek hallás után tanul mindent, honnan tudjuk, hogy érti is az összefüggéseket?

Ha tehát a diszlexia megjelenik, az egy korábbi tanulási folyamat (a beszédtanulás) zavarának a következménye.

Ez nem átok, hanem jelzés arra, hogy időben tenni kell valamit! Mielőtt bonyolult módszerekhez folyamodnánk, beszéljük át gyermekünkkel, hogy mit is jelent az olvasott szöveg (a jól elolvasott is!) szóról szóra, mondatról mondatra. Ezzel "csodákat" tehetünk.

A diszlexia tünetei

Gyakorlott pedagógus már könnyen ki tudja szűrni a diszlexia tüneteit, de laikusok számára is vannak olyan jelek, amelyekből a betegségre következtethetnek.

A diszlexiás gyermekek kihagyják a beszédben a hangokat, írásban a betűket. A hangokat és a szavakat torzítják, szótagbetoldással képezik, felcserélik. Lassan vagy fordított irányban olvasnak. Nem emlékeznek az elolvasott szöveg tartalmára.

Nehezen tanulnak verseket, szósorokat, óvodás korukban nem érdekli őket annyira a mese.

Az olvasás szorongással tölti el őket, nem szeretik, sőt kifogásokat keresnek, hogy ne kelljen a kötelező olvasmányt elolvasni. Ha valaki még ezen jelek alapján sem tud dönteni, akkor érdemes felkeresnie a diszlexiateszt oldalt, ahol egy teszt segítségével ki lehet szűrni a problémát. Tovább >>

Mit tegyünk, ha gyermekünk diszlexiás?

Amennyiben felmerül a gyanú a diszlexiára, mindenképpen egy komplex vizsgálattal kell megbizonyosodni a végleges eredményről.  Ha bebizonyosodott az olvasási probléma, akkor szakértők segítségével kell dönteni a továbbiakról, és javasolt egy megfelelő iskolát választani a probléma hatékony kezeléséhez.

Diszlexia ellen omega-3?

Kutatások arra utalnak, hogy omega-3 zsírsavak fogyasztásával jelentősen javíthatóak a diszlexiások olvasási képességei.

Ez egyáltalán nem meglepő annak ismeretében, hogy az omega-3 zsírsavak az idegrendszer fejlődéséhez és a megfelelő agyi teljesítményhez is elengedhetetlenek.

Bővebben az omega-3 zsírsavak hatásáról >>

Ne feledjünk azonban, hogy nemcsak a zavar meglétét, jellegét kell tisztázni, hanem a megértést is, ami a jól olvasott szövegre is vonatkozik. Ha a szülő időben felismeri a problémát, igen nagy javulást, akár „gyógyulást” is elérhet. Minél később kezdi azonban a diszlexia kezelését, annál több meg nem értés rakódik egymásra.

A legjobb minél hamarabb felismerni és kezelni a problémát, hiszen terápiával jobb esetben a gyermek részképességei jól javulhatnak. Ezáltal eleget tud tenni az általános iskolai követelményeknek, természetesen logopédiai támogatás mellett.

Súlyosabb esetekben már csak logopédiai 1. osztályba történő beiskolázás javasolt. Itt a gyermekek Meixner Ildikó diszlexiaprevenciós módszerével tanulnak olvasni, emellett intenzív logopédiai ellátásban részesülnek. Hazánkban Meixner Ildikó nevéhez kapcsolódik a diszlexiaprevenciós-, és diszlexiareedukációs terápia bevezetése. Ő dolgozta ki az olvasáspszichológiai és gyógypedagógiai módszereket érvényesítő terápiás rendszert.

További információ a diszlexia.lap.hu oldalon!  

Koczka Kinga