Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A 3 legnépszerűbb tea

Ma már a boltok, patikák polcai roskadásig vannak gyógyteákkal - minél több van annál nehezebb eligazodni a választékban. Összeállításunkból hasznos tanácsokat kaphatsz a gyógyteák fogyasztásával kapcsolatban és megtudhatod, hogy melyik a 3 legnépszerűbb gyógyító tea.

Egy kis teatörténet

A teázás története úgy 5000 évvel ezelőtt kezdődött Kínában. A legenda szerint a teát egy véletlen folytán fedezte fel Chen Nung kínai császár, mikor a vadon növő teacserjékről a szél néhány levelet csészéjébe sodort. A csészében pedig forró víz volt, mivel a császár hite szerint az meghosszabbítja az életet. Azonban a tealevéllel ízesített főzet annyira megízlett az uralkodónak, hogy ettől kezdve csak ezt fogyasztotta, és így hamar híressé vált az ital.

Innentől kezdve meghódította az egész világot, és ma már számos formája és fajtája létezik. Felhasználási területük kizárólag fajtájuktól függ. Van, aki az íze miatt fogyasztja, míg van, aki rendkívüli gyógyító hatását használja ki. A gyógyteák jó ismerői szinte minden betegségre megtalálják a természetes gyógymódot.

Mi is a gyógytea ?

Általában a teakeverékek 4-7 féle gyógynövény drogját is tartalmazhatják. A különböző gyógynövények több eltérő hatású hatóanyagot is tartalmazhatnak ezért egy-egy gyógynövény többféle betegség kezelésére is alkalmas lehet.

Miből mennyit fogyasszunk?

 A gyógyteák fogyasztását a teljes tünetmentességig, sőt utána még 1 hétig kúraszerűen ajánlatos folytatni. A gyógyteák többségét csak meghatározott mennyiségben és ideig szabad fogyasztani - éppen az erős hatásuk miatt -  ez a termékek csomagolásán fel is van tüntetve. Ez azt jelenti, hogy szabályos időközönként szüneteltetni kell a kúrát. A tea fogyasztása csak akkor lesz eredményes, ha azt következetesen és kitartóan végzik megfelelő adagolás és táplálkozás mellett.

A gyógyteák általában két évig nem veszítenek hatóerejükből. Ekkor sem kell azonban kidobni megmaradt készletünket, a régebbi füvekből kellemes gyógynövényfürdőt készíthetünk.

Tippek a tea elkészítéshez

Ha igazán kellemes aromájú teára vágyunk,  érdemes ügyelnünk néhány fontos tényezőre:

Mire figyeljünk oda?

Körültekintőnek kell vásárolni! Semmiképpen nem szabad megbízhatatlan eredetű gyógynövényt vagy keveréket vásárolni. Teafiter esetén mindenképpen bevizsgált, forgalmazási engedéllyel rendelkező termékeket vegyünk. Nem árt megnézni az összetevőket is, hogy véletlenül se tartalmazzanak szennyező anyagokat. Ugyanakkor a saját szedésű gyógynövényekkel is csínjával bánjunk, kérjük ki előtte a fitoterapeuta tanácsát.  

A 3 legismertebb gyógytea

1. A meleg italok királya - zöld tea

Ki nem ismerné a zöld teát – mondhatjuk, hogy az egyik legelterjedtebb teatípus. Kínában a kezdetektől gyógyító italként fogyasztják, és mára már tudományos felmérések egész sora szolgáltat bizonyítékot jótékony hatásaira. A kutatások szerint a zöld tea napi háromszori fogyasztásával szervezetünk energiafelhasználása négy százalékkal növelhető. Ugyanakkor hatékony lehet a megfázás kezelésére is. A kávénál is energikusabb, mivel a benne található koffein lassabban szívódik fel.

2. Mindenre jó - Kamilla tea

Szintén az egyik legismertebb gyógytea. Nem túlzás, ha a kamillát mindenre jó gyógynövénynek nevezzük, amely különösen kisgyermekek számára javallható. Forrázással készülő teája nyugtató, görcsoldó, szélhajtó, gyomorerősítő, emésztést serkentő, izzasztó, fertőtlenítő, gyomor-és bélbajokat megszüntető hatású. Aktivizálja az immunrendszert, mert serkenti a B-limfociták és makrofágok falóaktivitását. Teakészítés: 1 púpozott teáskanál kamillát adunk '/4 liter vízhez, csak forraljuk, rövid ideig állni hagyjuk.

3. Fekete- vörös tea

Kínában vörös teának (hong cha) nevezik. A különbség abból adódik, hogy maga a készítmény fekete színű, ám forrázata vöröses italt eredményez. Fermentációs eljárással készül, oly módon, hogy a leveleket először megfonnyasztják, majd magas páratartalom mellett hagyják kiszáradni. Az oxidáció során szerkezete megváltozik. Bizonyos források szerint az így előállított termékek veszélyesek is lehetnek, ugyanis a bomlás során a koffeinből ammónia, az illóolajokból pedig metilalkohol képződhet. Csersava jóval fanyarabb, az oldatba kerülő koffein pedig sokkal kevesebb, mint a zöld változat esetében.

Kincses Fanni 

Kapcsolódó cikkek


» A zsírégető zöld tea